Lidé jsou nesmírně odolná stvoření. Vydrží nést na ramenou ohromné břímě, musí ale věřit, že jejich trápení má nějaký smysl. Ať už jde o význam mravní, nebo třeba o přítomnost vědomí, že díky jejich snažení se potomci jednou budou mít lépe než oni sami. Když taková vize chybí, stačí naopak ke zhroucení málo.

Nemá smysl si lhát, Česko v následujícím roce čeká obtížné ekonomické období. Některé firmy zkrachují, někteří lidé přijdou o práci. Kdybych byl politik, snažil bych se teď lidem vysvětlit, že každá taková krize je zároveň obrovskou příležitostí. Že ekonomika podobnou očistnou kúru potřebuje, protože až dosud v ní kvůli „levným“ penězům mohlo existovat množství firem, které by v normálním prostředí již dávno zanikly. Že řada podniků, která v posledních letech zoufale potřebovala tolik potřebnou pracovní sílu, ji nyní konečně bude moct získat. A že pro celou českou ekonomiku bude jen dobře, když zaniknou firmy, jejichž hlavní konkurenční výhodou byla co nejlevnější pracovní síla.

Kdybych byl politik, snažil bych se dát lidem především vizi, že i když to teď možná bude nějakou dobu těžké, stojí za to si utáhnout opasky, protože se díky tomu budeme mít v budoucnu lépe.

A my se lépe určitě mít budeme. Česko je totiž země, která má ve všech ohledech na víc, než si my sami myslíme. Dokladem je ostatně i tohle číslo Ekonomu, kde si můžete třeba přečíst, jak se české firmy plánují podílet na těžbě surovin ve vesmíru nebo jak domácí podnikatelé staví lyžařský areál v daleké Kanadě.

Přeji pěkné čtení.

Související