Praha 26. října (ČTK) - Akciové a dluhopisové produkty Československého nemovitostního fondu SICAV (ČSNF) budou dostupné prostřednictvím regulovaného trhu Burzy cenných papírů Praha. Obchodování začne v příštích dnech. ČSNF o tom dnes informovala ČTK.

„Vzhledem k expanzi, která je zřejmá jak z finančního pohledu, tak co do počtu připravovaných a realizovaných developerských projektů ČSNF v Česku i zahraničí, je pro nás ukotvení fondu na burze logickým krokem,“ uvedl majitel investičního nemovitostního fondu ČSNF Daniel Římal. Zvýšený regulatorní dohled a nová reportovací administrativa pomohou podle něj k větší transparentnosti práce fondu a zajistí vyšší bezpečnost a míru jistoty kvalifikovaných investorů, pro které jsou tyto produkty primárně určeny.

ČSNF zhodnocuje peníze od investorů výstavbou a prodejem rodinných a bytových domů. Aktuálně zahájil přípravy nové zástavby v obci Chýně u Prahy. Významnými projekty fondu jsou bytový dům v Olomouci, apartmány v Živohošti u Slapské přehrady nebo komplexy rodinných a bytových domů v Královicích, Kolovratech nebo na Karlštejně.

Investoři mohou zhodnotit své finance přímým vložením peněz do ČSNF, a to prostřednictvím akcií nebo dluhopisů. V letošním roce dosáhnou aktiva fondu 1,4 miliardy korun. ČSNF navýšil pro držitele prioritních investičních akcií úročení na 7,0 až 7,9 procenta. U držitelů prémiových investičních akcií zvýšila úročení na 7,7 až 8,7 procenta.

„Po mnoha letech růstu prochází realitní trh útlumem. Důvodem je zhoršení podmínek na hypotečním trhu i zvýšená averze investorů vkládat peníze do nemovitostí v době ekonomické a geopolitické nejistoty,“ řekl ČTK finanční ředitel společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. ČSNF podle něj zareagovala na aktuální situaci na trhu růstem úrokových sazeb a rozšířením palety nabízených investičních příležitostí včetně aktuálně módního dluhopisu s variabilním kuponem navázáním na sazby České národní banky.

Související