Po rychlém růstu zelených sloupců doprovázeném oslavnými komentáři některých novinářů i expertů přichází na trh s kryptoměnami kruté vystřízlivění. Už oslabenou důvěru investorů zásadním způsobem nahlodal nedávný kolaps blockchainu Terra. Nastal takřka z hodiny na hodinu a globálně smazal investice v řádu miliard dolarů. I tato událost urychlila připravovanou evropskou regulaci kryptoměn, jejichž obchodování se může v budoucnu přiblížit světu akcií.
Připravené nařízení o kryptoaktivech (takzvané MiCA) má definitivně ukončit éru Divokého západu v kryptosvětě. Aktuálně čeká pouze na finální schválení v Evropském parlamentu. Odhady, jaký bude mít vliv na pochroumaný trh, se různí. Podle jedněch přinese tolik potřebný prvek institucionálního zakotvení a důvěryhodnosti, podle jiných zasadí investicím do digitálních aktiv, alespoň v Evropě, pomyslnou poslední ránu.
Než se ale zamyslíme nad možnými přínosy a hrozbami této regulace, pojďme si nejdříve připomenout, s čím se tu vlastně obchoduje a jakou má toto aktivum právní povahu.
Nejsou to peníze, ale zboží
Kryptoměny tak trochu klamou tělem. Ač se totiž může zdát, že bitcoiny a další virtuální aktiva stojí vedle koruny, eura či dolaru, jejich právní povaha je jiná. Jak setrvale konstatuje Česká národní banka, o žádné měny se ve skutečnosti nejedná. Ty zpravidla vytváří vládní moc a zákonem je prosazuje jako závazné platidlo. A obchodníci v daných zemích v nich pak obvykle musí přijímat platby. Žádnou z těchto charakteristik však kryptoměny nenaplňují.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později