V nejlidnatějším čínském městě Šanghaji žije kolem 25 milionů lidí. Víte, kolik se v tomto velkoměstě prodalo v dubnu automobilů? Ani jeden. V tomtéž měsíci roku předešlého se jich přitom prodalo přes 26 tisíc. Kvůli politice nulové tolerance vůči covidu, kterou neúprosně prosazuje čínská vláda, se ale život v Šanghaji minulý měsíc v podstatě zastavil. A nejen v Šanghaji, krok zvolnila celá Čína.
Pro lepší představu – celkový prodej aut v zemi se v dubnu kvůli protipandemickým uzávěrám propadl meziročně o 48 procent. Průmysl v zemi v dubnu meziročně klesl o 2,9 procenta a nezaměstnanost stoupla na 6,1 procenta. U mladé populace je situace ještě horší, bez práce je skoro každý pátý člověk ve věku 16 až 24 let, což je historicky rekordní číslo. Cíl pekingské vlády dosáhnout v letošním roce ekonomického růstu ve výši 5,5 procenta se tak stále víc vzdaluje.
Úporný boj Pekingu proti covidu ohrožuje nejen prosperitu země samotné, zpomalí i globální ekonomiku. Čína je světovou továrnou, ve které se nyní doslova zastavily stroje, což na výpadku dodávek pociťují firmy od Applu až třeba po Teslu. Jak spočítala agentura Bloomberg, negativní dopad čínských uzávěr na své výsledky za první kvartál zmínilo více než 180 velkých světových firem.
Ve stínu války na Ukrajině se tak zvedá další hrozba pro světovou ekonomiku. Příměr o mávnutí motýlích křídel v Číně, které způsobí uragán na druhém konci světa, asi připomínat nemusím…
Přeji pěkné čtení.