Moje babička žije sama. Nikdo se o ni nepostará. Zavřeli jste nás! Co jí? Co pije? Kvůli vám umře! Tato slova křičí rozzuřený muž na jedné ze šanghajských ulic ve dvouminutovém videu, které tento víkend kolovalo internetem. Stejně jako záběry potyček mezi bezpečnostními pracovníky a obyvateli Šanghaje, kteří se dožadují jídla. Největší čínské město vře nespokojeností.
Od konce března žije 26 milionů jeho obyvatel kvůli stále se zvyšujícímu počtu nakažených covidem v uzávěře. Čína aktuálně čelí největší vlně nákaz od začátku pandemie, což je způsobeno mimo jiné skutečností, že tamní vakcíny chrání před variantou omikron výrazně méně než ty západní. Peking v této situaci dál tvrdě prosazuje politiku nulové tolerance vůči koronaviru, jež je charakteristická extrémně přísnými opatřeními. Lidé například nemohou až na výjimky vycházet ze svých domovů, rodičům jsou zase v případě pozitivního testu odebírány děti, které jsou následně umístěny do izolačních center.
Ani tato tvrdá politika ale zatím na covid nezabírá, v neděli 10. dubna ohlásilo město rekordních téměř 25 tisíc nových případů nákazy. Zásobování potravinami mezitím vázne, a tak lidé po nocích z balkonů hromadně volají, že jim dochází jídlo a mají hlad.
Dění v Šanghaji se strachem sledují i obyvatelé dalších velkých čínských měst, kteří se připravují na to, že i u nich bude vyhlášena uzávěra. I ostatní lidé na světě by ale vývoj situace měli pozorovat s obavami. Boj čínské vlády s pandemií spočívající v uzávěře velkých měst bude znamenat nejen šok pro čínskou ekonomiku, ale rovněž může způsobit další narušení dodavatelských řetězců po celém světě. A tím pádem nedostatek zboží a další tlak na růst cen.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později