Jakákoli chyba, i zdánlivě nepatrná a na malém dílku, může mít v kosmu fatální následky a zhatit obrovské investice. Mezinárodních vesmírných projektů se proto mohou zúčastnit jen ti nejlepší z nejlepších, u nichž je riziko selhání minimální. Patří k nim také jihomoravský strojírenský podnik Startech. V březnu zahájil výrobu součástí sondy Hera.
Úkolem sondy, jež vzniká v rámci programu Evropské kosmické agentury (ESA), bude zkoumání důsledků srážky asteroidu Dimorphos s americkou vesmírnou sondou DART. Výsledky pak poslouží k vývoji technologií, které by v budoucnu mohly odvrátit riziko srážky obdobného asteroidu se Zemí.
Laser proti vším
Pro společnost Startech to ovšem není první krok do vesmíru. Její díly už letí v sondě Solar Orbiter, jež je určena ke studiu dějů na Slunci. Tato sonda odstartovala z mysu Canaveral v únoru 2020; jde o společný projekt agentury ESA a amerického úřadu NASA.
„Hrdí jsme ovšem i na to, že dodáváme četné díly pro letecký průmysl,“ zdůrazňuje jednatel a výkonný ředitel Jan Šildberger. Jedná se například o tělesa systémů palivové regulace, interiérové díly dopravních letounů či komponenty vrtulníkových pomocných energetických jednotek.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později