Přibývá lidí, kteří pronajímají svou nemovitost, ať už ji zdědili, nebo si ji pořídili jako investici. Vždy je nutné si ujasnit, jak takový pronájem bude klasifikován z hlediska zdanění.
Dvě základní situace
Adam má po rodičích byt v Praze 8 o velikosti 2+1 a pronajímá ho fyzické osobě za 15 000 Kč měsíčně. V roce 2021 má příjem pouze za leden až říjen. Spolu s pronájmem bytu neposkytuje nájemci žádné další služby s tím spojené. Nepotřebuje živnostenské oprávnění, netýká se ho evidence EET.
1. Pronajímám nemovitost bez dalších služeb, jako je poskytování stravování či úklidu. V tomto případě nemusí majitel nemovitosti mít živnostenské oprávnění a příjmy se zdaňují na základě § 9 zákona o daních z příjmů jako příjmy z nájmu (viz příklad 1).
Adam stejný byt pronajímá turistům na krátkodobé pobyty v Praze. Denně si účtuje 1000 Kč za pronájem. Klientům uklízí a poskytuje vybavení bytu, včetně povlečení. V tomto případě musí mít živnostenské oprávnění, týká se ho registrace k EET.
2. Pronajímám nemovitost s poskytováním dalších služeb. V tomto případě je nutné mít živnostenské oprávnění a příjmy se klasifikují na základě § 7 zákona o daních z příjmů jako příjmy ze samostatné činnosti (viz příklad 2).
Pronajímám‑li nemovitost krátkodobě (Airbnb), je nutné mít živnostenské oprávnění na ubytovací služby a příjmy se klasifikují na základě § 7 zákona o daních.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později