Ochota a chuť mnoha českých žen jít po rodičovské dovolené opět do práce naráží na množství překážek. Ekonomika tím ročně přichází podle kvalifikovaných kalkulací o 18 miliard korun. Studie analyzující tento stav doporučují finančně zatraktivnit návrat do zaměstnání systémovými změnami v daních a státních příspěvcích rodinám.
Překážkami jsou například nedostatek míst v mateřských školách, nastavení daňového systému nebo neochota zaměstnavatelů přijímat matky na zkrácené úvazky. Obecně jsou ženy na zdejším pracovním trhu výrazně znevýhodněny vůči mužům.
V současném kulturním, společenském a právním prostředí je standardem, aby s dětmi zůstala doma žena. Podle zákona jsou to v základu tři roky nebo po dohodě se zaměstnavatelem čtyři. „Neříkám, že je to špatně,“ říká hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Pavel Peterka o situaci, kdy žena vyčerpá rodičovskou kompletně. Problém vidí v tom, že rozhodnutí, zda jít do práce, nebo zůstat doma, není dostatečně svobodné. Stát zvýhodňuje druhou variantu.
Další komplikace nastanou v okamžiku, kdy už žena znovu pracuje. „Stávající kultura svým způsobem předpokládá, že to bude ona, kdo vyzvedne děti ze školy a bude se o ně starat, když jsou nemocné. To se ukazuje i v době pandemie, kdy jsou děti doma nemocné častěji, než tomu bylo v minulých letech,“ připomíná Peterka.
Přetrvávají rozdíly ženy vs. muži
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později