Ochota a chuť mnoha českých žen jít po rodičovské dovolené opět do práce naráží na množství překážek. Ekonomika tím ročně přichází podle kvalifikovaných kalkulací o 18 miliard korun. Studie analyzující tento stav doporučují finančně zatraktivnit návrat do zaměstnání systémovými změnami v daních a státních příspěvcích rodinám.

Překážkami jsou například nedostatek míst v mateřských školách, nastavení daňového systému nebo neochota zaměstnavatelů přijímat matky na zkrácené úvazky. Obecně jsou ženy na zdejším pracovním trhu výrazně znevýhodněny vůči mužům.

V současném kulturním, společenském a právním prostředí je standardem, aby s dětmi zůstala doma žena. Podle zákona jsou to v základu tři roky nebo po dohodě se zaměstnavatelem čtyři. „Neříkám, že je to špatně,“ říká hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Pavel Peterka o situaci, kdy žena vyčerpá rodičovskou kompletně. Problém vidí v tom, že rozhodnutí, zda jít do práce, nebo zůstat doma, není dostatečně svobodné. Stát zvýhodňuje druhou variantu.

Další komplikace nastanou v okamžiku, kdy už žena znovu pracuje. „Stávající kultura svým způsobem předpokládá, že to bude ona, kdo vyzvedne děti ze školy a bude se o ně starat, když jsou nemocné. To se ukazuje i v době pandemie, kdy jsou děti doma nemocné častěji, než tomu bylo v minulých letech,“ připomíná Peterka.

Přetrvávají rozdíly ženy vs. muži

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.