Českým start-upům se v loňském roce nebývale dařilo. Některé z nich, jako třeba Integromat, Memsource nebo Webnode, byly za miliardy prodány, další (například Productboard nebo Deepnote) získaly velké investice od prestižních fondů ze Silicon Valley či Londýna. Hned začátek aktuálního roku naznačil, že by dobře nastavený trend mohl pokračovat. Americko-českou firmu Volterra totiž v přepočtu za 10,7 miliardy korun koupil obr v počítačových sítích F5 Networks, jehož hodnota na burze přesahuje 11 miliard dolarů.
Tento obchod je jistým milníkem ve velmi zajímavém příběhu, jenž definuje novou éru mladých českých podnikatelů, kteří díky značným technickým znalostem dokážou v krátké době a s malým týmem vybudovat vysoce ohodnocené projekty. Česko by i díky podobným akcím mohlo postupně zamířit k ekonomice s vysokou přidanou hodnotou.
Příběh Volterry se začal psát kolem roku 2014 v Písku. Tam se v té době rozjíždělo Technologické centrum Písek (TCP), jehož vybudování vyšlo na 450 milionů korun s tím, že 250 milionů přišlo ve formě evropských dotací. TCP začalo primárně fungovat jako datové centrum, vytvořil se ale také prostor pro začínající firmy. Ty zde po vzoru jiných podobných center mohly například najít kanceláře za výhodných podmínek.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později