Když iniciativa Jsme fér začala na jaře 2017 usilovat o zpřístupnění manželství gay a lesbickým párům, ukázalo se, že česká veřejnost žije ve velkém omylu. Většina lidí si totiž myslela, že registrované partnerství pro stejnopohlavní páry je to samé jako manželství. Přitom mezi registrací a manželstvím jsou zásadní rozdíly. K těm nejvýraznějším patří, že lidé žijící ve stejnopohlavních svazcích nemohou mít společné jmění, nedostanou vdovský/vdovecký důchod a nemají možnost adoptovat děti partnera. Nicméně momentů, kdy český stát přistupuje jinak k heterosexuálům a jinak k lidem z komunity LGBT, je v české legislativě více než stovka. Parlamentu bude hodně dlouho trvat, než tyto zjevné diskriminace odstraní. Zaměstnavatelé, kteří jsou si vědomi výhod otevřeného pracovního prostředí, však mohou některé chyby zákonů napravit a poskytnout svým LGBT zaměstnancům stejné podmínky, jaké mají jejich heterosexuální kolegové.
Proč si s narovnáním zaměstnaneckých benefitů přidělávat starosti? Úprava vnitřních předpisů je mnohdy komplikovaná a vedení navíc riskuje negativní ohlasy od konzervativnější části zaměstnanců. Nicméně výzkumy i praxe ukazují, že pokud mohou zaměstnanci být na pracovišti sami sebou, podávají lepší výkon. Jsou motivovanější a loajálnější k zaměstnavateli, který tak ušetří náklady na nábor a zaškolení nových zaměstnanců. Představte si, že se jako gay, který před kolegy skrývá svou sexuální orientaci, musíte neustále hlídat, abyste se neprořekli. Musíte lhát o tom, s kým jste byli na dovolené, s kým bydlíte. Nebo jako trans osoba raději celý den v práci nepijete v hrůze z konfliktu, který by mohl vzniknout při návštěvě toalety. Energii a intelektuální námahu, jež spotřebujete na své skrývání, byste v otevřeném pracovním prostředí mohli plně věnovat řešení pracovních úkolů.
Co všechno je potřeba narovnat
Ne že by zákonodárce LGBT osoby zcela opomněl. Zákoník práce dnes již povoluje, aby partner stejně jako manžel mohl vyzvednout mzdu zaměstnance na základě plné moci. Partner je považován za člena rodiny pro účely poskytování cestovních náhrad. Partner má právo na jednorázové odškodnění pozůstalých v případě smrti zaměstnance stejně jako manžel. A pracovněprávní vztah nemůže vzniknout mezi manželi ani mezi partnery.
"Přesto v zákoně najdeme řadu nedůsledností, které stejnopohlavní partnery z určitých práv vylučují. Nevidím to jako záměr, ale spíš jako opomenutí, které dosud nikdo neopravil," upozorňuje Iva Bilinská z advokátní kanceláře Allen & Overy. Klasickým příkladem je právo na mzdu nebo finanční bonus po smrti zaměstnance, které má jen manžel, děti a rodiče. Registrovaný partner zde zmíněn není a peníze by dostal až prostřednictvím dědického řízení, do kterého by se ovšem vůbec nemusely dostat. Problémem, který na nalezení schůdného řešení teprve čeká, jsou osobní prohlídky zaměstnanců. Ty má podle zákoníku práce provádět pouze osoba stejného pohlaví, což nebude příjemné transsexuálům. Ale pokud trans žena (která má v občanském průkaze uvedeno mužské pohlaví) bude po zaměstnavateli požadovat, aby jí osobní prohlídku udělala ženská členka ostrahy, může to být nepříjemné i pro tuto ženu.
Nejčastějšími případy diskriminace LGBT zaměstnanců je volno na svatbu a pohřeb. Heterosexuální zaměstnanci mají díky nařízení vlády č. 590/2006 Sb. právo na dva dny volna pro vlastní svatbu, z toho za jeden den dostanou náhradu platu nebo mzdy. Při úmrtí manžela, druha nebo dítěte má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v délce dvou dnů. V žádném z těchto případů se v nařízení nehovoří o registrovaných partnerech, kterým tedy vláda placené volno na registrační obřad ani pohřeb partnera nedává. "Zajímavé ovšem je, že novější nařízení vlády č. 135/2015 Sb., které se týká státních zaměstnanců, už registrované partnery rozeznává. Na uzavření registrace státní zaměstnanec získává jen jeden den volna, ovšem placený," říká Iva Bilinská.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později