Odpor ve vodičích promění v neužitečné teplo až třetinu vyrobené elektrické energie; o tolik bychom jí měli víc, kdybychom se ho zbavili. To a řadu dalších věcí by bylo možné uskutečnit využitím jevu, kterému se říká supravodivost − jenže zatím je to neúnosně nákladné. I proto bývá řešení problémů supravodivosti označováno za výzvu pro 21. století.

Supravodivost byla objevena na počátku 20. století a zjednodušeně řečeno spočívá ve skutečnosti, že při teplotách blízkých absolutní nule (-273,15 stupně Celsia) vodiče ztrácejí elektrický odpor. Velmi nízké teploty jsou překážkou praktického využití, proto se posouvání tepelné hranice supravodivosti směrem vzhůru věnuje čím dál víc vědeckých pracovišť.

"Supravodivost je pravděpodobně jednou z posledních velkých hranic vědy a techniky, jejichž překonání bude znamenat zlom v každodenních technologických aplikacích," věří Maddury Somayazulu z Univerzity George Washingtona ve Washingtonu, který se v multidisciplinárním středisku CDAC této univerzity zabývá syntetizováním a zkoumáním nových sloučenin. "Dosáhnout supravodivosti při pokojové teplotě je něco jako svatý grál, který čeká na své nalezení − a až se to povede, půjde o moment, který změní historii vědy."

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.