Své centrály a pobočky má dnes v Praze obrovské množství firem. Důsledkem toho je značný přetlak na trhu práce (nezaměstnanost v hlavním městě klesla pod dvě procenta), vyšší fluktuace a vysoké náklady na pracovní sílu i na nájmy komerčních prostor. Firmy, a to včetně těch působících v celosvětovém měřítku, se proto stále více snaží pronikat také do regionů ČR. Zajímavé je pro ně Brno, Ostrava, Olomouc, ale i další města. Výhodu mají města s vysokými školami, kde je pro firmy snazší získat kvalifikované zaměstnance, případně talenty oslovovat již během studia.
O regiony, zejména krajská města, jeví zájem také firmy z oboru podnikových služeb, které sdružuje asociace ABSL. Právě tato asociace ve druhé polovině minulého roku zjišťovala, jaké je rozložení více než 100 tisíc pracovníků v tomto sektorů průmyslu. Více než pětina (22 procent) jich připadá na Brno, asi 13 procent je v Ostravě, po dvou procentech z celkového počtu zaměstnanců pak připadá na Olomouc a Plzeň. Z toho by se mohlo zdát, že prim hrají stále velká města. Nicméně vývoj ekonomiky napomáhá přesunu těchto pracovních míst i do dalších regionů. V hledáčku firem se ovšem stále častěji objevují i Hradec Králové, Liberec, České Budějovice nebo Pardubice − na tato a další menší města připadá až 13 procent zaměstnanců oboru, což není malé číslo, a pokud nedojde k zásadnímu ekonomickému otřesu, lze předpokládat, že postupně poroste a regiony budou hrát v celkovém podílu zaměstnanců stále silnější roli.
Důležitou roli hraje fakt, že ve všech těchto městech fungují vysoké školy, které produkují vhodné kandidáty, ať už mají technické, ekonomické či jazykové zaměření. Pomáhá navíc dobrá pověst v očích zahraničních investorů, která se zdaleka netýká jen Prahy. Firmy si uvědomují, že Česko disponuje poměrně dobrou dopravní infrastrukturou a fungující veřejnou dopravou. To znamená, že i další lokality jsou dobře dostupné a lze v nich získat i dostatek kvalitních uchazečů o zaměstnání. Vše navíc za nižší náklady než v hlavním městě.
Nižší mzdové náklady i nájmy
Na Brnu firmy oceňují nejen jeho centrální polohu, ale zejména nižší náklady na zaměstnance a kancelářské prostory, než jak je tomu v Praze. Brno navíc nabízí hned tři prestižní vysoké školy, které generují 17 500 absolventů ročně a kde podle mezinárodních srovnání výuka některých oborů předčí i odpovídající univerzity v hlavním městě. Zaměstnanci a obyvatelé Brna zase oceňují zdejší vysokou kvalitu života, díky níž se Brno stalo populární i pro cizince. Zní to možná paradoxně, ale podmínky v Česku dnes lákají i pracovníky ze zahraničí. Nemusí přitom jít jen o pracovní síly z dřívější východní Evropy. Dnes je práce v našem regionu lákavá také pro mladé Italy, Španěly, Řeky a obyvatele dalších zemí Evropské unie, kteří doma těžko shánějí, v důsledku ekonomických problémů a neflexibilního trhu práce, uplatnění. Pro největší část z nich je cílem přirozeně Praha, ale více než třetina z těchto zaměstnanců již zamířila i do Brna.
Infografika: Regiony jsou pro firmy stále lákavější
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později