Pro informované Číňany je zakladatel Huaweie Žen Čeng-fej podnikatelskou legendou srovnatelnou se Stevem Jobsem. Pro většinu západního světa je zase špionským mozkem, kterým by se při hledání superzáporáka mohli inspirovat scenáristé filmů o agentu Jamesi Bondovi. Pro teoretiky podnikání je zvláštním úkazem muže, jenž globální technologickou společnost neodstartoval z garáže a začal podnikat až ve svých čtyřiceti letech. A pro Čínu a vlastně celý svět je mužem, který žije ve stínu, příliš se neukazuje a − přes třímiliardové jmění − si na letišti sám nosí kufr. Až do začátku prosince. Tehdy Kanaďané zatkli jeho dceru a finanční ředitelku firmy Meng Wang-čou, na Huawei začala ze všech koutů světa létat obvinění tajných služeb z možných špio­nážních aktivit pro říši středu a Žen Čeng-fej se dostal do pomyslných světel reflektorů. Tam posledních osm týdnů bojuje o pozici a pověst Huaweie na západních trzích.

"Miluji svou zemi. Podporuji komunistickou stranu. Ale nikdy bych neudělal nic, co by ublížilo kterékoliv zemi na světě," citoval v polovině ledna Žen Čeng-feje americký list New York Times.

Tajné služby anglicky mluvících zemí, které v koalici zvané Pět očí sdílí informace, to vidí poněkud jinak. Podle nich je čínský výrobce telekomunikačního hardwaru a softwaru bezpečnostním rizikem pro své uživatele. K varování − které platí i pro další čínskou společnost ZTE − se přidaly další země. Poláci dokonce s podezřením na špionáž zatkli zaměstnance firmy. Čínský telekomunikační gigant se tak stal globálně propíranou firmou měsíce ledna. A její zakladatel pomyslnou loutkou v obchodně-bezpečnostním souboji mezi Čínou a Západem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://ekonom.cz/c1-66456050-zen-ceng-fej-sef-huaweie-skandalem-na-svetlo-vytazeny