I do konzervativnějšího odvětví, jakým je zemědělství, v posledních letech pronikají nejmodernější technologie. Například pomocí družicové navigace Galileo lze zefektivnit pohyb zemědělské techniky po polích. A prostřednictvím snímků z družic Sentinel evropského programu Copernicus pak lze určit nejen to, jaké plodiny se na kterém poli pěstují, ale také fázi jejich vývoje, zdravotní stav, výživové či vodní stresy plodin a mnoho dalších užitečných informací, které se na rozsáhlých polích jednoho hospodáře prakticky nedají v jednu chvíli zjistit. "Využitím dat z oběžné dráhy se tak dají snížit náklady, zefektivnit hospodaření, a navíc se méně zatěžuje příroda," říká Ondřej Šváb, vedoucí oddělení kosmických technologií a aplikací na ministerstvu dopravy.

Snímkování zemského povrchu z oběžné dráhy totiž dokáže v jeden okamžik pokrýt plochu stovek až tisíců kilometrů čtverečních. A vzhledem k tomu, že družice mohou pořizovat snímky v různých částech elektromagnetického spektra, "vysledují" i věci, které nejsou ve viditelném světle patrné. "Když to zjednodušíme, jsme díky snímání v různých vlnových délkách, tedy ve viditelném světle, světle blízkém infračervenému záření či mikrovlnám, schopni určit, jaké plodiny se na kterém poli pěstují − a to plošně, pro území celé ČR nebo i Evropy," říká Šváb.

Z družicových snímků lze určit složení lesa a jeho zdravotní stav, kvalitu vody, vlhkost půdy a mnohé další pro hospodaření důležité faktory. "V důsledku plošného monitoringu a množství získávaných informací pak lze vytvořit služby na klíč pro potřeby konkrétních zemědělců," vysvětluje Šváb a dodává, že to je velká příležitost pro firmy, které umí data zpracovávat.

Tyto údaje jsou také důležitým zdrojem pro platební agentury, které je využívají při vyplácení subvencí. Třeba český Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) představuje evropskou špičku v progresivním přístupu k nasazování nových technologií. Na rozvoji družicových aplikací pracuje jak s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), tak s evropskou agenturou pro navigační systémy GSA, která sídlí v Praze.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.