Nechce se vám do práce, a tak místo sebe pošlete inteligentního asistenta. Jindy za vás přečte knihu a připraví "výcuc" toho nejzajímavějšího. Tak by mohla vypadat umělá inteligence, kterou vyvíjí Tomáš Mikolov. Šestatřicetiletý rodák ze Šumperka pracuje ve Facebooku, kam ho osobně naverboval Mark Zuckerberg. Před tím vyvíjel umělou inteligenci pro Google a Microsoft.

Objevy českého vědce zatím umožnily výrazně zlepšit rozpoznávání řeči, vyhledávání na internetu nebo odhalování nevyžádané pošty. Mikolov stojí také za skokovým zdokonalením Google překladače. Za excelentní vědecké výsledky získal v prosinci Cenu Neuron a milion korun. Ještě nemá přesně promyšleno, jak s odměnou naloží. "Rád bych ale, aby ty peníze pomohly výzkumu umělé inteligence v České republice, část nejspíše věnuji na charitu," vysvětluje.

Cesta od krále ke královně

Ke skutečné umělé inteligenci se podle Tomáše Mikolova dopracujeme až ve chvíli, kdy se počítače budou schopné samy učit. Dosud vědci vymýšleli pravidla, jak se mají systémy chovat v určitých situacích, a věřili, že když bude pravidel hodně, stane se počítač inteligentním. Jenže to se ukázalo jako slepá cesta.

Český expert je přesvědčený, že postupné vylepšování a prohlubování stávajících poznatků nepovede ke vzniku umělé inteligence. Je spíše potřeba dávat věci do nečekaných souvislostí a udělat přelomové objevy.

Až se podaří umělou inteligenci vytvořit, bude podle Mikolova žít s lidmi v symbióze a pomáhat jim. Půjde vlastně o nástroj, který rozšíří schopnosti člověka. Nezbytnou součástí umělé inteligence má být schopnost komunikovat. Inteligentní systém si bude "povídat" s konkrétním člověkem a plnit roli jeho osobního asistenta, přizpůsobí se potřebám a znalostem dotyčného. Dnes sice již existují asistenti jako Siri či Alexa v chytrých telefonech, ti ale zvládají komunikaci jen v rámci předepsaných scénářů, takže se o skutečné inteligenci zatím nedá mluvit.

"V posledních letech došlo k velkému pokroku v oblasti zpracování přirozeného jazyka, z velké části díky použití umělých neuronových sítí, na kterých jsem pracoval. Nicméně věřím, že velké objevy jsou stále před námi," domnívá se Mikolov. Sám nyní pracuje na matematických modelech evoluce, které se v budoucnu mohou stát základem nového modelu pro strojové učení a povedou ke vzniku umělé inteligence. "Tato práce ale není ještě dokončená," podotýká.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.