Pokud si někdo v ODS myslel na odstřelení předsedy Petra Fialy po podzimních volbách a případnou užší spolupráci s ANO, tak ten se zklamal.

ODS zvládla dobře podzimní volební sezonu, zvítězila v Praze v komunálních volbách, ze senátních voleb si odnesla nejvíce, deset mandátů.

Pokud porovnáváme dnešní Fialovu ODS se stavem, ve kterém v roce 2014 partaj přejímal, tak jde o jednoznačný úspěch. Ale pokud vezmeme Fialu za slovo, že je už jasný lídr opozice a ODS příští volby vyhraje, tak to je zase snad jen na mokrý hadr na hlavu. Pokud by něco z toho mělo být opravdu reálné, potřebuje toho Fiala v ODS ještě spoustu změnit.

ODS v senátních soubojích uspěla nikoliv proto, že by byla masivně podporována, ale protože jen v šesti obvodech vítězný senátor získal více hlasů než v prvním kole. ODS tak stačilo, že má disciplinované voliče, kteří Senátem nepohrdají. Ostatní odjeli na chaty. A ODS zvítězila.

Před Fialou je ale stále ještě celá ta cesta, kterou si odbyl po roce 2002 Mirek Topolánek, když přebral upadající stranu od Václava Klause. Vytvořil expertní týmy, ty zase takzvané Modré knihy a z nich vyplynul program pro volby 2006, který už byl zase přitažlivý pro masu voličů. Fiala se také snaží o lepší obsah modré politiky, ale zatím to tedy moc dobré není. I mnozí podnikatelé se stále ještě nevrátili z vizitace u ANO.

A pak ODS chybí to, co Topolánek kdysi slavně popsal jako "tvrdé jádro, měkký obal". Nechtěl, aby strana fungovala naopak − uvnitř nejistá a navenek děsící voličské skupiny, které nejsou úplně milovníky ODS, ale mohou vidět ve straně étos a naději.

Topolánek tak kdysi deklaroval dva cíle pro ODS. Prvním bylo, že ODS bude mít jasnou konzervativně-liberální tvář. To už asi díky Fialovi zase má. Ale pak tu je druhá podmínka. Podle Topolánka strana bez přirozeného koaličního potenciálu, uzavřená, národovecká a eurofobní zaujme maximálně patnáct procent voličů. A to je málo. A to je dnes pro ODS také ten strop, který nedokáže zatím prolomit.

Petr Fiala tak sice slaví, ale stále má ještě spoustu práce před sebou.

Související