Levné hypoteční úvěry byly jednou z příčin obrovské poptávky po vlastním bydlení, která v Česku panuje už několik let. Není divu − zatímco ještě na začátku desetiletí se úrokové sazby půjček na bydlení držely nad čtyřmi procenty ročně, v letech 2015 a 2016 bylo možné půjčit si na úrok ani ne dvě procenta. V praxi znamená rozdíl dva procentní body v sazbě hodně: například u třímilionového úvěru na 30 let se měsíční splátka hypotéky liší více než o tři tisíce korun.
Na úvěr dosáhli v posledních letech i lidé, u nichž by zvýšení sazeb mohlo do budoucna představovat potíže se splácením. A tak zasáhla Česká národní banka. Nejprve omezila výši hypotéky k hodnotě nemovitosti. Letos pak ještě přitvrdila a omezila i velikost půjček v poměru k příjmům.
Na hypotéku tak od letošního října může zapomenout ta domácnost, u níž by splátka přesahovala dvě pětiny měsíčních příjmů. A zároveň by celý úvěr byl vyšší než devítinásobek jejího čistého ročního příjmu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.
Aktuální číslo časopisu Ekonom
Jan Němec
Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.



