Na nabídku premiéra Andreje Babiše vést ministerstvo průmyslu a obchodu nekývla Marta Nováková hned napoprvé. Na toto téma spolu hovořili delší čas. Odmítla, když sestavoval první vládu, se vstupem do druhé už souhlasila, i když adeptů na tento resort bylo ve finále asi pět. "Nakonec jsem řekla, že do toho půjdu, ale rozhodnutí nechám na panu premiérovi," uvádí Nováková, exprezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, bývalá viceprezidentka Hospodářské komory ČR a v roce 2016 držitelka titulů Podnikatelka a Manažerka roku.

Minimálně z tohoto výčtu je zřejmé, že jde o zkušenou a ráznou ženu − úspěšnou podnikatelku, která navíc není náchylná k velkým kompromisům. I když velmi často během rozhovoru rozlišuje rozhodnutí na politická a ekonomická. Samu sebe považuje za odborníka, který bude pro politická rozhodnutí připravovat s kolegy na ministerstvu podklady. Ve vládě je tato bývalá volička ODS za hnutí ANO jako nestraník.

"Myslím si, že své přístupy k některým věcem, které považuji za zásadní, nezměním. A myslím, že to ode mě ani pan premiér neočekává. Až budu z ministerstva odcházet, nechci se za sebe stydět," prohlašuje s tím, že právě v Hospodářské komoře si uvědomila, že cesta k uskutečnění některých věcí je hodně dlouhá. Své poslání v čele ministerstva vidí v tom, že některé procesy urychlí a zjednoduší. Právě připravuje sloučení agentur CzechInvest a CzechTrade, v tendru na rozšíření jaderných bloků v Česku by uvítala i Korejce a Číňany.

Dosavadní ministři průmyslu a obchodu si většinou více hleděli toho prvního než toho druhého. Budete vy po dlouhé době zase spíše ministryní obchodu než průmyslu?

Doufám, že budu i ministryní obchodu, jak to má ministerstvo v názvu. Vnitřní obchod a služby byly dosud poněkud na okraji zájmu. Mým záměrem je tyto oblasti posílit. Ale samozřejmě nezapomínám, že Česko je průmyslová země, jedna z nejprůmyslovějších v Evropské unii dle podílu na HDP. Takže i podpora průmyslu má zásadní význam.

S jakými náměstky budete spolupracovat?

Máme zákon o státní službě, to je moje odpověď.

Tak tu odpověď rozviňte trochu více. Na ministerstvo se jako náměstek vrátil třeba Jiří Havlíček, který v předminulé vládě za ČSSD resort řídil. Jak se vám bude spolupracovat? Nebudou mezi vámi politické třenice?

Budete se divit, ale o náměstkování pana Havlíčka jsem rozhodla já. Konalo se výběrové řízení a pan Havlíček, který bude mít v gesci legislativu, je prostě zkušený úředník. A toto ministerstvo závisí na kvalifikaci a výkonu úředníků. S panem Havlíčkem jsem se domluvila na korektní spolupráci. Přišla jsem na ministerstvo v situaci, kdy chybělo pět sekčních vedoucích. A když zde nebudu mít výkonné lidi, tak celý ten úřad bude těžko výkonný. S úředníky nejde bojovat, s úředníky je třeba vycházet a hledat společnou cestu.

Takže kauza lithium, která byla s panem Havlíčkem spjata a na kterou Andrej Babiš před volbami tak moc útočil, je zapomenuta?

Kauza lithium byla nějak dořešena a myslím si, že v tuto chvíli to není můj problém. Nejsem soudce, abych soudila, na základě čeho se tehdy pan Havlíček rozhodoval. Ten problém je na úrovni vlády vyřešený. Pan Havlíček nebude do těchto věcí už ani zasahovat, má na starosti provoz a legislativu ministerstva.

Pokud by Ústavní soud zrušil zákon zakazující maloobchodní prodej o svátcích, velmi bych se radovala.

Jako prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu jste se poměrně razantně vyslovovala proti nejrůznějšímu omezování obchodu. Začněme zákazem prodeje o svátcích.

Ano, na to se mě novináři neustále ptají, zvláště když jsou svátky.

Nedivte se, těžko si zapamatovat, kdy je otevřeno a kdy je zase zavřeno.

Moje stanovisko v ministerské funkci se nezměnilo. Na úrovni vlády jsme dohodnuti, že počkáme na nález Ústavního soudu. Protože tam je nyní návrh buď na zrušení celého zákona, nebo alespoň jeho částí. Sahat teď do legislativního procesu tedy nemá smysl.

Ale předpokládám, že kdyby Ústavní soud zákon zrušil, tak vy byste pro něj nebrečela.

Já bych se velmi radovala.

Kdyby měl ale zákon v nějaké podobě dál pokračovat, měla byste ambici normu upravit tak, aby byla alespoň více logická? Třeba ať se zavře na dva svátky, Vánoce a Velikonoce, ale ať mají zavřeno všichni obchodníci?

Ale já už jsem kompromis navrhovala. Jsem hluboce přesvědčena, že pokud by nějakého kompromisu mělo být dosaženo, musí být regionální. Jestliže máme oblasti s turistickým ruchem, který chceme podporovat, tak tam je nesmyslné, aby bylo zavřeno.

jarvis_5b584553498e8cf8e501476d.jpeg
Marta Nováková je česká podnikatelka a manažerka, od června 2018 ministryně průmyslu a obchodu ČR.
Foto: Tomáš Nosil

A kdo by byl arbitrem, který by to rozhodoval?

Podle mě kraje. A pak je tu druhá věc. Jestliže je to důle­žité téma pro odboráře, ať to vyjednávají na úrovni kolektivních smluv.

Tudíž stát by nakonec od toho celého mohl dát ruce pryč.

Jistě, stát by neměl mít tuto ambici. Stát by měl vytvářet rámcové podmínky pro podnikání, a to pokud možno pro všechny stejné. Řekněme si upřímně, ty nyní nejsou pro všechny stejné. Třeba hobbymarkety přece těžily z toho, že o svátcích v nich spousta lidí nakupovala.

Pak je tu zásah do konkurenčního prostředí. Například v internetových obchodech nejsou pracovníci, kteří by měli mít během svátku volno? Čímž rozhodně neříkám, že by internetové obchody měly mít také zavřeno.

Co zákon o významné tržní síle? Ten jste v minulosti kritizovala. Nyní se podle něj už dávají opravdu vysoké pokuty. Naposledy dostal nepravomocně pokutu 183 milionů korun Globus v prosinci loňského roku.

Byla bych velmi potěšená, kdybychom vzali na vědomí i chystanou evropskou směrnici o nekalých obchodních praktikách v potravinářském řetězci, která je ale postavena na úplně jiných principech než náš zákon o významné tržní síle.

Vůči evropské legislativě na ochranu spotřebitele mám velké výhrady, protože ze spotřebitele děláme nesvéprávného jedince, který potřebuje stoprocentní ochranu, jinak by si nebyl schopen koupit ani boty.

(Směrnice má zakázat například faktury splatné za více než 30 dní u rychle se kazících potravin, zrušení objednávky těsně před jejím dodáním, zpětné změny v podmínkách smlouvy nebo poplatek dodavatele za zboží, které se zkazí až na prodejně − pozn. red.)

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.