Návrh na rozdělení energetického kolosu ČEZ na dvě firmy je už definitivně u ledu. Vedení ČEZ se snažilo přesvědčit politiky, aby stát ve "starém ČEZ" plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a tradingovou část. Ta by dostavěla Dukovany. "Nový ČEZ" by pak zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby. Zde by akcionáři získali 49procentní podíl.

Ale premiér Andrej Babiš řekl jasné ne. Navíc zcela ovládl na poslední valné hromadě dozorčí radu. Generální ředitel Daniel Beneš se svým mocným přímluvcem prezidentem Milošem Zemanem se ještě asi nemusí bát odvolání, ale ví, že o Dukovanech už rozhoduje někdo jiný.

Premiér popsal, jak si celou dostavbu představuje. Dukovany by vložil do stoprocentní dcery ČEZ, vysoutěžil dodavatele a proti mysli mu není ani joint venture. Babiš tvrdí, že by vše garantoval sám ČEZ, ale jedním dechem dodává, že pro větší "serióznost" v druhé řadě i stát.

Tak si to přeložme. Stavět se může, protože akci skutečně zagarantuje stát, jakkoliv Babiš říká, že to bude jen doplňkové ručení. A velmi zajímavý bude onen případný společný podnik. Kdo bude tím šťastlivcem, který si sáhne na byznys za 200 mi­liard? Pražský hrad může tlačit své ruské přátele z Rosatomu. Sám Babiš si možná vzpomene, jak byl minulý rok nadšený z jednání s Jihokorejci o dostavbě jaderných elektráren. A je i otázka, zda Babiš nebude chtít do obrovského podniku pustit i nějaké ty české energetické miliardáře, aby ukázal, že nechce být úplným samovládcem této republiky.

Otázek je to hodně, rizik ještě více a času málo. Předsedkyně úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová před časem (viz Ekonom č. 17/2018) prohlásila, že se stavbou se musí začít nejen brzo, ale že po blamáži s dostavbou Temelína už také tento tendr musí vyjít. Jinak bychom už nebyli důvěryhodní partneři.

Z tohoto pohledu je tak možná nejvarovnější to, že Babiš už zase opakuje, že dostavba je vlastně triviální. Není. Jak Drábová připomněla, stavba jaderných elektráren je možná triviální v Číně, ale jinde rozhodně ne.

Související