Ministryně obchodu a průmyslu Marta Nováková si vybrala jako náměstkyni dosavadní spolupracovnici ze Svazu obchodu a cestovního ruchu Alexandru Rudyšarovou.

"V rámci mého nového týmu jsem si zřídila jednoho politického náměstka," řekla Nováková v rozhovoru pro týdeník Ekonom (rozhovor s ministryní vyjde v Ekonomu příští čtvrtek). Rudyšarová jde na post takzvaného politického náměstka, který neřídí žádnou sekci a ministr si ho může vybrat mimo služební zákon. "Náměstkyně Alexandra Rudyšarová bude mimo jiné zastupovat ministryni například na jednání vlády, výborů či komisí v parlamentu," doplňuje mluvčí úřadu Štěpánka Filipová.

Kandidatura za SPOZ, syn u Filipa

Během vyjednávání o druhé vládě Andreje Babiše nechybělo mnoho a Rudyšarová mohla být dokonce i ministryní. Zastání získala z Hradu a od komunistů. V úřednické vláda Jiřího Rusnoka v roce 2013 už jednou byla náměstkyní na průmyslu pod ministrem Jiřím Ciencialou. V tom roce kandidovala i ve volbách za zemanovskou stranu SPOZ, byla pětkou ve středních Čechách za Františkem Koníčkem, dalším zemanovským exministrem, kterého Hrad nyní tlačil na ministerstvo průmyslu. 

Na komunisty má zase spojku přes syna Rudolfa Rudyšara, který dělá poslaneckého asistenta předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi.

A má i důvěru ministryně Novákové, protože se znají ze Svazu obchodu a cestovního ruchu, kde Nováková před nástupem na ministerstvo byla prezidentkou a Rudyšarová generální ředitelkou.

Rudyšarová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, studovala i v zahraničí. V letech 2007 až 2010 vedla CzechInvest. V roce 2010 Mladá fronta Dnes popsala případ, kdy měla Rudyšarová doporučovat klientům CzechInvestu jako prostředníka společnost svých známých.

Do státních služeb se Rudyšarová chtěla vrátit už minulý rok. Ministerstvo průmyslu ji navrhlo do dozorčí rady společnosti OTE, která spravuje registr emisních povolenek. Vládní nominační výbor její nástup do státní akciovky však neschválil.   

Během vyjednávání o podobě druhé Babišovy vlády se spekulovalo i o tom, že by Rudyšarová mohla být odborným náměstkem pro obchod. Výsledkem ale nakonec je, že se stává náměstkem politickým.

Nástup Havlíčka i Očka

Ministryně Nováková tak skoro dokončila obměnu vedoucího týmu. Na začátku července se bývalý ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), který válčil před volbami s Andrejem Babišem v kauze lithium, vrátil na ministerstvo jako náměstek pro legislativu a provoz. Předseda Technologické agentury ČR Petr Očko se stal náměstkem pro technologie 4.0. K politickému náměstku Ondřeji Malému, který má v gesci digitalizaci, nyní Nováková přidala Rudyšarovou. Zbývá jí tak už jen vybrat náměstka, který by vedl surovinovou a energetickou sekci. 

Související