Navštívit historické památky v centru města a spojit jejich prohlídku s ochutnáváním piva? V Praze to není problém. Týdeník Ekonom naplánoval a prošel pětikilometrovou trasu, na níž obdivování staré Prahy zpestří ležáky v deseti různých pivovarech. Procházka má svá pozitiva i negativa. Pivní turista během ní mine hned několik významných památek a podívá se do uliček staré Prahy, kam by jinak nejspíš nezavítal. Na druhou stranu především v okolí Staroměstského náměstí je potřeba počítat s davy turistů. A konečně: atraktivní lokalitě většinou odpovídají také ceny. "Pražská desítka" není nic pro spořivé pivaře.
Trasa začíná na křižovatce ulic Ječná a Lipová v Pivovarském domě, jednom z prvních minipivovarů otevřených v Česku po roce 1989. Letos v dubnu podnik oslavil 20. výročí založení. Svého času byl jediným místem v Praze, kde nabízeli tehdy exotická, netradiční piva. Kávová, banánová nebo višňová v měděných varnách přímo v restauraci vaří dodnes. V době "ejlů" ale už nepřekvapí, a tak je jasnou volbou světlý ležák Štěpán. Nebezpečně pitelná dvanáctka s lehkou sladovou a kvasnicovou chutí za 50 korun je pro start pivního maratonu ideální.
Cesta pokračuje dolů Ječnou ulicí na Karlovo náměstí, kolem kina Mat do ulice Odborů a dál do Křemencovy. Nejvěhlasnější pražský pivovar U Fleků není možné minout: upozorní na něj skupinky turistů fotící se pod velkými hodinami s názvem podniku. Restaurace U Fleků je dnes více než cokoliv jiného turistickou atrakcí. Uvnitř podniku, kde se pivo vaří zhruba 500 let, češtinu nezaslechnete: černý flekovský 13stupňový ležák kávové vůně i chuti nejspíš budete popíjet za poslechu harmonikáře společně se skupinkami Němců, Rusů, Japonců nebo Španělů. A zaplatíte za něj 69 korun za čtyři deci.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později