Celkem stranou pozornosti udělala předposlední dubnový den soukromá astronautika další významný krok na cestě ke kosmické turistice. Podnikatel Jeff Bezos uskutečnil letový test šestimístné kabiny New Shepard na hranice vesmíru. Kabina pak dosedla na padácích, ale nejen to: pomocí zbytku paliva v motorech měkce přistála i její nosná raketa.

"Kabinu jsme pojmenovali na počest astronauta Alana Sheparda," vysvětlil Jeff Bezos. "Uvnitř je ale desetkrát víc prostoru, než měl on ve své kosmické lodi Mercury. Je to dost na to, aby si šest turistů dokonale vychutnalo požitek ze stavu beztíže."

Zatím měl New Shepard jen jednoho cestujícího, kterým byla figurína jménem Mannequin Skywalker, pokřtěná podle hlavního hrdiny Hvězdných válek. Nepodíval se tak daleko od Země jako jeho kolega Starman z konkurenční společnosti SpaceX, kterého Elon Musk poslal k Marsu. Mise New Shepardu také trvala jen přibližně 10 minut. Muskova panáka ale Mannequin Skywalker v něčem přece jen překonal: byl to jeho už druhý úspěšný start a také druhé úspěšné přistání, zatímco Starman se na Zemi nejspíš už nikdy nevrátí.

Tajné hobby nejbohatšího muže

Jeff Bezos si kosmické hobby může dovolit, protože se jako zakladatel CEO Amazonu postupně vyšplhal až na špici žebříčku nejbohatších lidí planety. Podle časopisu Forbes letos v březnu hodnota jeho majetku překročila 112 miliard dolarů, a stal se tak zakladatelem nové kategorie boháčů − centimiliardářů.

Na první pohled je Jeff Bezos jen dalším boháčem, který si začal plnit kosmické sny z dětství. Jeden významný rozdíl tu ale je: zatímco Elon Musk (SpaceX), Richard Branson (Virgin Galactic) nebo Robert Bigelow (Bigelow Aerospace) svým snahám o dobytí vesmíru dělají obrovskou reklamu, Jeff Bezos pracuje v ústraní. Zpočátku dokonce v přísném utajení, ale i teď, kdy jeho podnik začíná mít úspěchy, je na informace nezvykle skoupý.

Bezos (původním jménem Jeffrey Preston Jorgensen) se narodil 12. ledna 1964 rodičům skandinávského původu. Otec Ted se s Jeffovou velmi mladou matkou brzy rozvedl a vzal si kubánskou emigrantku Miguel Bezosovou, jejíž jméno majitel Amazonu získal adopcí. Vesmír ho fascinoval už na střední škole; jako osmnáctiletý prohlásil, že jeho cílem je vybudovat na oběžné dráze hotely a kolonie pro dva až tři miliony lidí.

Hranici vesmíru v roce 1944 poprvé pokořili Němci. Za počátek kosmického věku se ale považuje až start Sputniku.

Na rozdíl od mnoha podnikatelských ikon posledních desetiletí Bezos dokončil univerzitu a v Princetonu získal titul bakaláře věd v oboru elektroniky a kybernetiky. Pracoval v Intelu, Bell Labs a dalších IT firmách a roku 1993 s finanční pomocí rodičů založil internetový obchod Amazon. Jeho další profesionální cesta i jiné aktivity jsou sice zajímavé, ale z hlediska astronautiky je na nich důležité jen jedno: vydělaly mu dost peněz, aby se mohl začít zabývat kosmonautikou.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.