Pro výdajové paušály, které podnikatelům usnadňují výpočet daní, platí nové omezení. Zatímco ještě za loňský rok je šlo využít u příjmů do dvou milionů korun, daňový balíček prosazený minulou vládou premiéra Bohuslava Sobotky tento limit od letoška definitivně snížil na polovinu. V praxi to znamená, že třeba řemeslníci, kterým zákon dává možnost využít 80procentní paušál, si tímto způsobem budou moci od příjmu odečíst výdaje maximálně 800 tisíc korun. Až do loňska to byl dvojnásobek.
Neznamená to, že by podnikatelé s příjmy nad milionový strop nemohli paušál vůbec využít, jeho výhodnost ale klesá. Odečíst si ho totiž budou moci jen z příjmů do milionového limitu. Částku, kterou vydělají nad to, už budou muset celou zdanit 15procentní sazbou daně z příjmu.
V řeči čísel: Pokud řemeslník za rok 2017 vydělal 1,3 milionu korun, po odečtení 80procentního paušálu danil jen 260 tisíc korun. Po odečtení slevy na poplatníka tak na dani z příjmu do státního rozpočtu zaplatil 14 160 korun. Podle nových pravidel bude muset řemeslník se stejným příjmem od roku 2018 danit 500 tisíc korun, tedy sumu téměř dvakrát vyšší než v roce 2017. Na dani z příjmu tak bude muset finančnímu úřadu nově zaplatit 50 160 korun.
Podobné to bude i u dalších typů paušálů. Živnostníci s 60procentním paušálem, mezi něž zákon počítá třeba fotografy, marketéry nebo poskytovatele ubytovacích služeb, si příjmy za rok 2018 budou moci snížit maximálně o 600 tisíc korun. A kupříkladu pro vlastníky bytů s příjmy z pronájmu stát nově stanovil maximální sumu výdajů na 300 tisíc korun.
"Doplatí na to řádově desítky tisíc podnikatelů," odhaduje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček a dodává: "Je to škoda, protože výdajový paušál je jedním z nejzajímavějších benefitů pro drobné podnikatele. Zásadně jim snižuje administrativu a je to také nástroj, který jim daňově pomáhá."
Draze vykoupené slevy
Snížení stropů na paušály ministerstvo financí prosadilo jako kompenzaci za návrat daňových slev na manželku a děti. Ty podnikatelé s paušály nemohli využívat od roku 2013. Za jejich obnovení ale podnikatelské svazy urputně lobbovaly. A tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) se je v roce 2016 při sestavování vládního daňového balíčku rozhodl vyslyšet. Zároveň ale jeho resort spočítal, že obnovení slev bude státní rozpočet stát 2,5 miliardy korun, a tuto "díru" chtěl něčím zalepit. Omezení pro dlouhodobě kritizované paušály se nabízelo. "Když nebude zastropování, nebude sleva," prohlásil tehdy Babiš.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později