S příchodem druhého jara, které vítá jako nejmocnější politik světa, se Donald Trump rozhodl splnit hlavní předvolební slib. Chce oživit americký průmysl, který léta trpěl zavíráním továren a odlivem pracovních míst do zahraničí, zejména Číny.

Místo založení agentury pro přilákání investic ve stylu českého CzechInvestu začali Trump a jeho poradce pro obchod Peter Navarro překopávat dvě desetiletí stará pravidla, podle kterých se řídí mezinárodní obchod. Pro USA už přestala být výhodná, tvrdí oba muži již mnoho let.

"Naši obchodní partneři si z nás dělají blázny. Budou muset Donalda Trumpa začít respektovat, protože se postaví proti neférovým obchodním praktikám," řekl Navarro v roce 2016 jako čerstvý člen Trumpova volebního týmu v rozhovoru pro americký webový časopis Ozy.

Trump přešel od slov k činům

O dva roky později se devětašedesátiletý Navarro, ekonom s titulem z Harvardu a také autor knih o čínské hrozbě pro americkou ekonomiku, dočkal naplnění svého proroctví. Prezident Trump přinutil Evropskou unii, Čínu a další země k jednání o tom, jak zastavit léta trvající růst deficitu, který USA vykazují v obchodu se zbytkem světa.

Podle kritiků se prezident a jeho poradce mýlí, protože v současnosti je globální ekonomika natolik vzájemně propojená, že nastavené vztahy nelze zlepšit ve prospěch amerického hospodářství pomocí dvoustranných mezinárodních obchodních dohod. Oběti podle nich budou na všech stranách.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.