O těhotenských testech, které musí domnělá nastávající matka počurat, slyšel každý. Podobným způsobem se však dá testovat kdeco. Podle listopadové zprávy londýnské společnosti pro výzkum trhu Technavio lze v následujících třech letech očekávat růst trhu s papírovými testy bezmála o sedm procent ročně. Hodí se zejména pro rozvojové země bez nemocnic vybavených nejnovějšími přístroji. Moderní testy využívají nanočástice. Ty například umí změnit proteiny nádorového původu tak, aby se daly snadno identifikovat.

"Když jsme novou třídu syntetických biomarkerů vynalezli, používali jsme k jejich detekci vysoce specializované přístroje," vysvětlila Sangeeta Bhatiová z amerického MIT. "Mysleli jsme, že pro rozvojový svět by bylo skvělé test přizpůsobit, aby se dal použít na nezpracovaných vzorcích ve venkovském prostředí."

Papírové zkoušky už dovedou odhalit rakovinu tlustého střeva nebo HIV.

Její tým už vyvinul papírové zkoušky, které dokážou od­halit rakovinu tlustého střeva nebo přítomnost nebezpečných krevních sraženin. Podobné testy existují i na infekční nemoci − například žloutenku typu C, tuberkulózu nebo nákazu HIV.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.