Politolog Allan Lichtman, profesor z American University ve Washingtonu, si v loňských amerických prezidentských volbách udělal jméno i daleko za hranicemi USA. Byl jedním z mála amerických analytiků, kteří už několik měsíců předem správně předpověděli příštího vítěze. Donalda Trumpa. Lichtmanovi, který šance kandidátů vždy posuzuje podle vlastní matrice originálních kritérií, se navíc jeho předpovědi naplňují nepřetržitě od prezidentských voleb 1984. Zatím se nespletl.
A když na začátku listopadu v časopise Time naopak napsal, že Trumpovy prezidentské dny jsou pomalu sečteny, že na jaře 2018 bude − v procesu takzvaného impeachmentu − z funkce odvolán, vzbudilo to také pozornost. "Ruský Damoklův meč visí nad americkým prezidentem na nejtenčím vlásku," předpověděl Lichtman, že Trumpovi setne vaz "ruská aféra".
V ní nejen tři výbory Kongresu, ale od letošního května především zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, pátrají po tom, zda Trumpův tým v prezidentské kampani nespolupracoval s Rusy v jejich snaze poškodit šance demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Systematický vyšetřovatel Mueller, jenž byl dvanáct let šéfem FBI, se skutečně krok za krokem dostává do bezprostřední blízkosti Trumpa. A Lichtman navíc svůj verdikt v časopise Time vyřkl ještě předtím, než to byl − v zatím poslední zápletce vyšetřování − na začátku prosince Trumpův někdejší poradce pro národní bezpečnost generál Michael Flynn, kdo přiznal, že lhal o svých kontaktech s Rusy. A jako svědek začal s vyšetřovateli, výměnou za nižší trest, aktivně spolupracovat.
Republikáni jsou svým způsobem prezidentovými rukojmími. Kdyby mohli, utekli by od něho. Jenže mnozí se bojí, že by bez něj politicky nepřežili.
V Bílém domě nevědí dne ani hodiny, kdy a kam přijde další úder, a mohlo by se zdát, že Lichtman má pravdu. Pokud bude vyšetřování gradovat jako dosud, mohlo by do jara dojít i na samotného prezidenta. Takže "case closed", nebavme se o tom, jaká bude v příštím roce Trumpova Amerika, ale co bude dělat jeho nástupce, stávající viceprezident Mike Pence?
Ne, tak rychle to podle reakce komentátorů na Lichtmanův odhad nepůjde. Z jednoho zásadního důvodu. Proceduru impeachmentu drží v rukách Kongres, kde mají nyní v obou komorách, ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, většinu republikáni. A ti zatím nejsou připraveni hodit prezidenta Trumpa přes palubu. Jejich vztah k němu je stále stejně ambivalentní, jako byl už od jeho vítězného tažení v prezidentské kampani 2016.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později