Elektrická auta jsou v poslední době hitem diskusí o automobilovém průmyslu. Pod neuvěřitelným tlakem snižovat emise CO2, speciálně v zemích Evropské unie, tvrdili již kolem roku 2010 někteří vedoucí představitelé automobilek, že tato auta zde budou do roku 2012, potom 2015, teď 2020… Tedy, že jich bude značné množství. A hle, jsme skoro v roce 2018 a je jich pomálu. Mimo Norsko není v Evropě prakticky žádné. Čím to je? Nemluvím o hybridech, to je jen přechodná technologie, která nic neřeší.

Za prvé zde nejsou prakticky žádné nabíjecí stanice. Pokud nevlastníte dům s garáží, nemáte auta kde dobít. Když si každý spustí z okna paneláku elektrickou šňůru, snad by to šlo, ale je to jemně řečeno nepraktické. Nabíjecích stojanů je po Praze poskrovnu, o ostatních městech nemluvě. Dokud nebudou dostupné, nikdo si elektromobil nekoupí. A nekoupí si ho také proto, že je to stále příliš drahé. Jen málo lidí dá o 30 procent víc za vůz, který skoro nikde nenabije a dojede s ním jenom zlomek vzdálenosti v porovnání s autem vybaveným klasickým motorem. Většina současných modelů neurazí víc než 150 kilometrů na jedno nabití, a to ještě když nesvítíte, což u nás nejde, nebo si nepustíte rádio ani klimatizaci. Jistě se tento problém časem vyřeší, dojezd elektroaut se stále prodlužuje. Ale taková Tesla s dojezdem několik set kilometrů je pro běžné smrtelníky cenově naprosto mimo.

Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.