Představte si, že jste miliardář a nevíte co s penězi. Koupit superjachtu? Už mám, dál. Letadlo? Nuda, to má kde kdo. Tak ponorku? Vida, to je nápad! A ponorky se teď mezi miliardáři opravdu stávají hitem.

"Mezi loďařskými společnostmi se rozhořel závod o stavbu nejluxusnější soukromé ponorky pro extrémně bohatou klientelu," komentuje nový trend Keith Griffith ze serveru Dailymail.com. "Plavidla vybavená heliporty, bazény i vším ostatním, co vyžadují VIP klienti, lákají především možností se v mořských hlubinách dokonale oddělit od světa nad hladinou."

S oddělením od světa zřejmě souvisí i neochota loďařů uvádět jména zákazníků. Většinou o nich mlčí úplně, nebývalou sdílnost projevil pouze CEO nizozemské společnosti Ocean Submarine Martin van Eijk, když oznámil, že má kontrakt na ponorku Neyk L3 a kupcem je "velmi bohatý klient".

Neyk L3 je dlouhá přibližně 20 metrů, nechybí v ní bar ani knihovna a stojí pouhých 23,8 milionu dolarů. V téhle kategorii je to spíš ponorka pro žebráky, protože jiní výrobci nabízejí plavidla za miliardy. Například rakouská společnost Migaloo představila koncept obří dieselelektrické ponorky M7, která sice zatím existuje jen v počítačích konstruktérů, ale už se ví, že bude stát okolo 2,3 miliardy dolarů.

"Je to vůbec nejdražší soukromý objekt na světě," pochvaluje si Christian Gumpold, výkonný šéf Migaloo.

Kapitán Nemo by záviděl

První luxusní ponorku jako útočiště před světem postavil už roku 1870 pohádkově bohatý indický kníže Dakkar po neúspěšném povstání proti Angličanům − ovšem pouze ve fantazii francouzského romanopisce Julese Verna. Ano, šlo o legendární Nautilus, jehož majitel a velitel pod novým jménem kapitán Nemo si svá podmořská bádání čas od času zpestřoval potápěním britských lodí. Na nepohodlí si přitom nemohl stěžovat, protože v Nautilu kromě dobře vybavené kuchyně s elektrickými sporáky nechyběla ani knihovna, salon s varhanami a vodotryskem i kajuty pro hosty. Nautilus měl být dlouhý 70 metrů, mít výtlak 1500 tun a poháněly ho nevyčerpatelné elektrické články, jejichž tajemství si ale kapitán Nemo bohužel odnesl do svého mokrého hrobu.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.