Katalánsko se může stát rozbuškou, která povede k explozi separatismu po celé Evropě, a tentokrát hlavně v té západní. Ať už se Katalánsko oddělí od Španělska úplně, nebo se jen výrazně zvýší jeho autonomie, povede to nakonec k posílení rozmanitých nacionalistických a separatistických hnutí. A je jich dost. První se mohou pohnout Baskové v bezprostředním sousedství, Vlámové v Belgii a obyvatelé severní Itálie, která by se podle populistů z Ligy severu měla přeměnit v bohatou a skoro 30milionovou Padánii. Otazník visí i nad Sardinií.

Situace asi využije také Skotská národní strana, která usiluje o vypsání druhého referenda o samostatnosti. A v ostrovním království u toho zůstat nemusí, mluví se o připojení britského Severního Irska k Irsku.

Hrozí tedy dominový efekt, přičemž tradiční státy se takovému vývoji podle amerického analytika Jacoba Shapira z Geopolitical Futures budou bránit. Dodává, že rozhodující je, kdo má v rukou reálnou moc − a to je v případě Katalánska Madrid.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.