Za založením podniku by měl stát perspektivní nápad. A k tomu, aby jej bylo možné realizovat, jsou v naprosté většině případů nutné peníze. Těmi ovšem začínající společnosti málokdy oplývají a jen málokterý podnikatel se chce již krátce po vzniku společnosti zadlužit. V takovém případě je namístězvolit variantu externího financování. Na finance tak může podnikatel dosáhnout například zvýšením základního kapitálu nebo stále oblíbenějšími crowdfundingovými akcemi, kdy se na určitý projekt složí veřejnost.

Více peněz, menší podíl

Většina startupových podniků a mladých podnikatelů zakládá pro účely podnikání společnost s ručením omezeným, která umožňuje převést na případného investora část firmy. Lze tak učinit na základě smlouvy o převodu podílu. Jeden nebo více společníků se podle ní vzdají určité části firmy ve prospěch investora.

Podle zákona společník musí pro takové jednání získat souhlas valné hromady, pokud společenská smlouva nestanoví například schválení dozorčí radou. Investor pak musí být zapsán jako společník do obchodního rejstříku. Zápis valné hromady o jejím souhlasu s převodem obchodního podílu může přitom rovnou sepsat notář.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.