Z Kanady se přestěhoval do Česka, aby se staral o lesy, které po staletí patřily jeho předkům. Ve východočeském Žamberku žije rodák z Toronta více než dvacet let. Naučil se česky, přesto stále neporozuměl tomu, jak řada věcí v této zemi funguje. "Když děláme byznys, nemohu jen tak někomu věřit. V Kanadě stačí, když si podáme ruku," porovnává David Parish. Nechtěl vůbec uvěřit tomu, že existuje něco jako smlouva o smlouvě budoucí. Těžko si zvyká na všudypřítomnou byrokracii, o to lépe je mu v lesích.

Úplné jméno současného majitele někdejšího žamberského panství, jak je zaznamenané ve šlechtickém rodokmenu, je David Anthony svobodný pán Parish von Senftenberg, což je německy Žamberk. Předloni to bylo 200 let, co byl předek John rytíř Parish za zásluhy povýšen do stavu svobodných pánů, a rod se tak zařadil mezi vyšší šlechtu. V 21. století si ale jeho potomek připadá při správě rodového majetku jaksi nesvobodně.

Nepřišel jsem ničit

"Ve svém lese jsem jen jako ředitel, jako by ani nebyl můj. Stát diktuje, co musím udělat, co nemůžu. Lesní zákon je napsaný pro kriminálníky, aby nemohli krást, ne pro hospodáře," má pocit majitel 3222 hektarů lesních pozemků. Nechápe, proč musí úředníky žádat o svolení, aby ve svém lese mohl pokácet mladé jasany, které odumřely. Proč podle zákona musí stromky sázet hustě, když je jasné, že přehuštěný porost se nechytí. Proč se musí dovolit, jestli před výlovem může z rybníka vypustit vodu, a úředníci rozhodnou, kolik a kdy.

David Parish (54)

Narodil se v Torontu českému šlechtici Janu Parishovi, matka Margareta, rozená Saunders, pocházela ze Skotska. Má bratra Thomase, jsou dvojčata. V Kanadě vystudoval lesnictví. Od roku 1996 žije v Žamberku, je majitelem firmy na správu rodinného majetku. S manželkou Ivou, která je Češka, má dvanáctiletá dvojčata – Maxmiliána Oscara a Victorii Dianu.

"Nepřišel jsem naše lesy zničit. Je to rodinný majetek, který musím předat v lepším stavu, než jsem ho převzal. Dřeva těžíme 60 procent z toho, co nám dovoluje plán," říká David Parish o své firmě, která se po otci jmenuje Jan Parish − Správa Parishových lesů. Považoval by za přirozené, že státní lesy patří každému, ale v soukromých by měl rozhodovat majitel. Třeba i o tom, jestli je chce nechat celé přístupné, nebo omezit vstup. V Kanadě vystudoval lesnickou fakultu, ale práci si našel v jiném oboru. "Tenkrát v 80. letech brali lidi jen na dobu určitou a nechtěl jsem se stěhovat z místa na místo. Kamarád elektrikář měl firmu, tak jsem pracoval s ním. Později jsem pendloval mezi Českem a Kanadou, otec tu zůstal, aby vyřídil restituce. Od roku 1996 jsem v Žamberku napořád," vypráví potomek šlechtického rodu s anglickými kořeny.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.