Nápoj s biblickým názvem Mana nechutná na první lok zrovna božsky. Nebo tedy spíše na první sousto. Tenhle pokrm je totiž sice tekutý a vzniká zalitím šedého prášku, ale jeho výrobci tvrdí, že dovede nahradit klasickou stravu. "Zaměřujeme se především na to, jak vám nápoj bude chutnat po dnech a měsících, nikoliv na první ochutnání," vysvětluje Jakub Krejčík, jeden z majitelů společnosti Heaven Labs. Ostatně v prostorách společnosti, které připomínají spíše kanceláře garážového start-upu, stáčejí Manu přímo z velkých nádob, do kterých se normálně dává ledová tříšť. A míchají si ji třeba s kafem.

Základní myšlenka je jednoduchá. Z různých potravin se odstředí či izolují látky, které jsou pro tělo potřebné. Třeba vláknina z ovsa, tuk z mořské řasy nebo míza z akácie. Výsledkem je sypká směs. Ta se prodává ve velkých pytlích nebo již smíchaná s vodou v malých tetrapakových obalech. Jedna "dávka" má nahradit jedno hlavní jídlo.

Na myšlenku míchání vlastních receptů kdysi přivedla Krejčíka očistná kúra, kterou si procházel. První prototyp Many vznikal u něj na zahradě v kůlně. Nápoj dal ochutnat svým známým a přátelům a zájem o recept neustále rostl. Krejčík nijak nezapírá, že jej ve vývoji receptury ovlivnil nastupující trend powder food, práškového jídla, které se jako alternativa ke klasickému stravování začalo prosazovat mezi uspěchanými pracovníky kalifornských start-upů.

Nejznámější firmou tohoto typu je americký Soylent. Kritici Maně ostatně občas předhazují právě podobnost s tekutou stravou ze Silicon Valley, která je podle nich více než inspirací. Jakub Krejčík však podobná nařčení odmítá. Mana podle něj vznikala souběžně se Soylentem a spíše než jako konkurenta ho vnímá jako spojence.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.