Získat na mezinárodním mistrovství zlatou a dvě stříbrné medaile je vždycky úspěch − a přesně to se povedlo týmu z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na prestižní soutěži robotů Grand Challenge v Abú Dhabi. Je to větší úspěch než Nagano, protože člověkem neřízené drony tam soutěžily s využitím špičkových aplikací umělé inteligence, což je dnes totéž jako v časech průmyslové revoluce parní stroj. Tohle míří do budoucnosti: v dronech a robotice vůbec může být síla země bez surovin, ale s chytrými hlavami.

Chce to ovšem motivující prostředí − jenže právě robotické drony jsou v Česku bez výjimky zakázané a všemožně se omezuje i využití těch obyčejných. I když s ním třeba jen vyfotíte vlastní dům pro inzerát, hrozí vám pokuta až pět milionů korun. Legálně vám to stát povolí až po uhrazení několika desítek tisíc za správní poplatky, vypracování obsáhlé provozní příručky, kterou vám úřad může dát několikrát předělat, a složení zkoušek (které jediné mají smysl). Představte si, že byste totéž museli absolvovat, kdybyste si zboží z obchodu vezli vlastním autem místo dodávkové služby. Nebo je snad tunové auto méně nebezpečné než kilový dron?

Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.