Využili jste možná jeho služeb, aniž jste si toho byli vědomi. Patříte-li ke statisícům Čechů, kteří každoročně míří na Lipno, mohli jste na vrch Kramolín jezdit některou z jeho lanovek, lyžovat po jeho sjezdovkách, jíst v jeho restauraci, přespávat v jeho chatě, procházet se po jeho Stezce korunami stromů, navštívit s dětmi jeho zábavní park Království lesa. Toho všeho je Miloš Kratochvíl v Lipně nad Vltavou majitelem, respektive spolumajitelem.
Jedenašedesátiletý byznysmen z Českých Budějovic je s bouřlivým rozvojem jihočeské obce ležící na břehu největšího českého jezera spjat více než kdokoliv jiný. Vyrovnají se mu v tomto směru již jen dva lidé − lipenský starosta Zdeněk Zídek, který stojí v čele samosprávy už od sametové revoluce, a architekt Martin Krupauer, majitel Atelieru 8000. Ten zase celou porevoluční dobu spolupracuje s obcí jako "dvorní" urbanista na územním plánu. Krupauer je zároveň v duu s Kratochvílem spolumajitelem firmy Conduco a skrze ni investuje na Lipně do v úvodu vyjmenovaných aktivit. "Lipno je naše srdeční záležitost, tady jsme strávili půlku života," říká Kratochvíl v rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Od čističek po lyžařský areál
Absolvent stavební fakulty, který sám sebe označuje za zedníka, vzpomíná, že jeho začátky na Lipně neměly ještě s turistikou mnoho společného. V devadesátých letech přišel do obce, která původně sloužila jen jako zázemí pro stavbu přehrady, coby projektant čistírny odpadních vod.
Čističek vyprojektoval a také postavil vícero po celém Česku. Jeho firma 1. JVS, založená v roce 1994, také postupně převzala provoz vodovodů a kanalizací v řadě jihočeských a západočeských měst. V roce 1999 Kratochvíl akcie prodal francouzským koncernům Vivendi a Saur. V té době byla 1. JVS osmou největší českou vodohospodářskou firmou, přičemž dodávala vodu 173 tisícům obyvatel České republiky.
Peníze z prodeje vodohospodářské firmy Kratochvílovi posloužily jako základ pro investice na Lipně.
Právě peníze z prodeje 1. JVS, kterou Kratochvíl ještě do roku 2005 z pozice generálního ředitele pod Francouzi řídil, prý posloužily jako základ k investicím na Lipně. Dnes objem vloženého kapitálu byznysmen vyčísluje na tři čtvrtě miliardy korun. "Jestli si ale někdo myslí, že je to zlatý důl, tak se mýlí. Jsme zatíženi poměrně vysokými úvěry a teprve letos se snad dostaneme do černých čísel," uvádí Kratochvíl. Hospodaření se prý zlepšuje hlavně díky "doplňkovým" aktivitám, které prodlužují sezonu.
Příkladem je třeba zmíněná Stezka korunami stromů, která byla první svého druhu v Česku a kterou za rok navštíví asi 350 tisíc lidí. To z ní činí největší turistickou atrakci na jihu Čech. Mimochodem další takovou stezku letos v létě Kratochvílova firma ve spolupráci s bavorskými partnery otevře v Janských Lázních a nemá být rozhodně poslední.
Jako siamská dvojčata
Pro dosavadní rozvoj dříve turisticky nevýznamné obce Lipno měly Kratochvílovy (a Krupauerovy) peníze asi podobný význam jako kdysi Baťovy pro Zlín. Zatím je ale na stavění pomníků brzy.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později