Podnikatelé se občas dušují, že když jde o daně, nezávisí ani tak na tom, kolik peněz státu zaplatí. Ocenili by spíše, aby bylo daňové prostředí předvídatelné. V tomto ohledu ale bohužel Česko není žádný daňový ráj. Daně se tu mění takřka každý rok, a leckdy i na poslední chvíli.

S daňovými zákony na rok 2017 tomu není jinak. Vládní balíček, který měl zanést změny do zdanění zaměstnanců i podnikatelů, již prošel v Poslanecké sněmovně druhým čtením, ale na konečné schválení teprve čeká. A o některé z novinek, které zavádí, se zřejmě strhne politická pranice.

Český daňový poplatník je tedy v kuriózní situaci, kdy začátkem roku neví, jaká pravidla pro odvody do státní pokladny budou platit. A u některých ustanovení se zřejmě bude moct rozhodnout, zdali se bude novou úpravou řídit už v tomto zdaňovacím období, nebo až v tom příštím.

Týdeník Ekonom zmapoval, koho a jak se novinky dotknou. Už nyní je jasné, že ulehčí pracujícím rodičům, a to zejména těm s početným potomstvem. Stát nechá lidem také více peněz za umístění dětí do školek a zvýhodnění se dočkají i ti, kteří si odkládají stranou peníze na horší časy.

Na druhé straně těžší podmínky se rýsují podnikatelům, kteří si uplatňují výdaje prostřednictvím paušálu. Strop pro jeho využití se sníží, což řadě z nich přinese větší daně a více papírování. Naopak zjednodušený formulář na dvě strany ulehčí práci s vyplňováním daňového přiznání statisícům vyvolených, kteří ho již budou moci využít.

Daňové změny pro rok 2017 se dotknou většiny po­platníků, revoluci v daňovém systému České republiky ale nepředstavují. Sazby daně zůstávají stejné, mění se však řada pravidel, která ovlivňují, kolik kdo nakonec státu zaplatí.

Ani začátkem roku ale velká část novinek není stoprocentně jistá. Podstatný podíl změn totiž zavádí vládní daňový balíček v podobě novely zákona o daních z příjmů. A ačkoliv má koalice ČSSD, ANO a lidovců pro jeho schválení v Poslanecké sněmovně většinu, doposud se jí návrh nepodařilo parlamentem protlačit.

Protože zákon nebyl přijat před začátkem roku 2017, mělo by se, obecně vzato, podle nových pravidel postupovat až od dalšího zdaňovacího období. U fyzických osob a velké části obchodních společností tedy až v příštím roce.

Existují ale výjimky, kdy je možné pravidla měnit i zpětně. "Podle některých ustanovení ve prospěch poplatníků se bude postupovat již za celý rok 2017, například pokud jde o vyšší daňové zvýhodnění na děti," vysvětluje Lucie Rytířová, senior manažerka z daňového oddělení společnosti Deloitte.

U jiných opatření bude záležet na poplatníkovi, zdali se v roce 2017 rozhodne postupovat podle nových pravidel, nebo se přidrží dosavadní úpravy. Bude-li to pro něj výhodnější, může postupovat tak jako dosud. To je třeba příklad podnikatelů, kteří si výdaje uplatňují prostřednictvím paušálů. Nový návrh totiž omezuje situace, kdy je možné paušály využít, což některým podnikatelům zvýší daně.

Rodina na prvním místě

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.