Průměrný podnikatel musí ročně podle Hospodářské komory splnit přes 200 povinností vůči státu. Patří mezi ně zejména placení daní, podávání nejrůznějších přehledů, jako je například kontrolní hlášení, placení sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance, hlášení pracovní neschopnosti zaměstnanců, jejich návratu do práce a podobně. Další povinnosti se přidávají v návaznosti na to, v jakém oboru podnikatel působí, a vyplývají například z hygienických nebo stavebních předpisů.

Dostát požadavkům všech zákonů, které se navíc často mění, je obtížné. "Zvláště malí podnikatelé už předem počítají s tím, že tu a tam něco zapomenou a zaplatí pokutu. Všem podnikatelům se to během prvních dvou tří let stane," tvrdí viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

Podej přiznání do konce ledna

Komora se proto rozhodla vytvořit Právní elektronický systém (PES) − webovou aplikaci, která by měla firmám a podnikajícím fyzickým osobám zpřístupnit všechny zákony a předpisy na jednom místě a současně jim nabídnout přehled povinností plynoucích od státu. Po nastavení svého profilu by podnikatelé mohli potřebné informace filtrovat například podle zákonů, životních situací, jako je například založení či stěhování firmy, nebo také podle rolí ve společnosti. Některé povinnosti se totiž vztahují výhradně k funkcionářům podniků − statutárním orgánům a členům dozorčí rady.

Během prvních dvou tří let v byznyse opomene splnit alespoň jednu zákonnou povinnost každý podnikatel.

Samozřejmostí má být také přehledný kalendář, v němž si podnikatelé budou moci své povinnosti zobrazit podle data. V těchto dnech by z něj tak například dostali upozornění, že do konce ledna mají podat přiznání k silniční dani. A uvažuje se i o propojení s datovými schránkami. Díky tomu by mělo být možné v kalendáři zobrazit i povinnosti plynoucí ze správních řízení a lhůty stanovené úřady. "Budou tam i právní důsledky − sankce − a výhledově i další důsledky typu odnětí licence," slibuje Zdeněk Zajíček, odborník na e-Government, který pro Hospodářskou komoru systém PES připravuje.

Pro podnikatele by mohl být systém užitečným pomocníkem. Ačkoliv mohou spoléhat na rady právníků a advokátů, přehled povinností na jednom místě by řada z nich uvítala. Přínosný by mohl být hlavně při zahájení podnikání, když zakladatelé byznysu ve složité spleti zákonů ještě neumí chodit.

"Založení živnosti byl ten nejjednodušší krok na celkem dlouhé a náročné cestě. Pak jsem se musela vypořádat s požadavky na certifikaci výrobků jak v České republice, tak i u evropských orgánů a dále splnit podmínky pro prostory podnikání − zkolaudovat k tomu účelu vhodnou provozovnu. Než jsem si vše nastudovala a než jsem vše splnila, uplynul rok," popisuje Michaela Vaněčková, která pod značkou Caltha vyrábí a prodává přírodní kosmetiku. Webová aplikace Hospodářské komory by podle ní mohla tento "maraton" výrazně urychlit.

EK01 pravo Vojta L eda

Podobně to vidí i Magdalena Grolichová, majitelka brněnské kavárny Piknik box a vítězka soutěže T-Mobile Rozjezdy 2016 na jižní Moravě. "Určitě bychom to uvítali. Je složité se dopídit ke všem povinnostem, které musíme splňovat," říká. Kromě daňové a mzdové agendy by podle ní PES mohl být užitečný i pro plnění hygienických požadavků. Ty totiž pro podnikatele v gastronomii představují nejtvrdší oříšek.

Termín: 2020

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.