Stephen Hawking nedávno opět varoval před snahami kontaktovat mimozemské civilizace, protože bychom dopadli jako indiáni po Kolumbovi. Ti, kteří čtou jen titulky, to vzali jako podporu tvrzení, že hledání osídlených světů je jen drahý nesmysl. Tak jsem si představil, jak by vypadal zápis z jednání rady indiánského kmene krátce před tím, než se na obzoru objevily stěžně evropských karavel: "Bojovník Šílený Kojot požaduje stavbu velké kánoe, jejíž posádka by zjistila, zda za Velkou louží nejsou kmeny, které by nás mohly napadnout. Náčelník Dřímající Medvěd namítá, že takovou kánoi postavit nejde, protože to ještě nikdo nedokázal. Šaman Ten Který Všechno Ví informuje kmen, že je jen jedna souše a tu Manitou oživil jediným lidem, kterému dal rozum. Kromě toho každý vidí, že z Velké louže ráno vstává Slunce, takže i kdyby za ní země byla, je spálená jeho žárem. Dřímající Medvěd navrhuje místo velké kánoe postavit velký totem. Návrh Dřímajícího Medvěda byl schválen všemi hlasy."

Hawking ovšem ve skutečnosti také řekl: "Jsme inteligentní, tedy musíme vědět." A sám na pátrání po mimozemšťanech přispívá − varuje jen před snahami na sebe upozorňovat. Je sice otázka, jestli na to sto let po vynálezu bezdrátové komunikace není trochu pozdě, ale tím spíš bychom se měli snažit "vědět". Protože tvrzení, že mezihvězdné vzdálenosti jsou nepřekonatelné, silně připomíná někdejší výrok věhlasného fyzika lorda Kelvina, podle něhož "létající stroje těžší než vzduch jsou čirý nesmysl".

Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.