Když Pavel Kavánek prochází dvakrát do týdne centrálou ČSOB v pražských Radlicích, všichni ho zdraví nebo na dálku pokyvují. Nezná ho snad jen mladý barman v tamní kafeterii. Pro mnohé je stále "pan ředitel". Banku, kterou stát privatizoval jako první, vedl Kavánek přes dvacet let. Letos v létě tomu byly dva roky, co zasedl v nevýkonné roli jako předseda dozorčí rady ČSOB. A postupně se začal věnovat také vlastní firmě.
V bance má dál svoji kancelář, i když na jiné straně budovy, na jejímž návrhu spolupracoval s architektem Josefem Pleskotem. Bankovnictví sem tam probírá se současným šéfem ČSOB Johnem Hollowsem. Tvrdí ale, že odolal pokušení koukat svému nástupci přes rameno. "Mám z banky radost. Prosperuje a nevalí se na nás kostlivci," hodnotí Kavánek. První velký rozhovor po svém odchodu z čela ČSOB poskytl týdeníku Ekonom.
Když před dvěma lety opouštěl post generálního ředitele ČSOB, byl nejdéle sloužícím šéfem banky v Česku. V ČSOB je 44 let. Podobným matadorem v českém bankovnictví je snad jen Jiří Kunert, šéf banky UniCredit. Kavánek dnes předsedá dozorčí radě největší české banky. Jinak se věnuje vlastnímu podnikání, vzdělávání, koníčkům a prvnímu vnukovi.
Loni spolu s partnery ze Švédska a Jihoafrické republiky investoval do vytvoření společnosti Sinequanon. Ta za pomoci nových technologií a umělé inteligence pomáhá firmám analyzovat postoje a vzorce chování jejich zaměstnanců. Následně jim navrhuje řešení, jak změnit myšlení lidí a efektivitu.
Sinequanon sídlí v Londýně a jeho služby využívají podniky ze tří kontinentů. Kavánek popisuje, že vytvořili tým desítek lidí – psychologů, datových analytiků, rádců a procesních technologů, který operuje z Tokia, Prahy, Paříže, Jižní Afriky a Londýna.
Když se rozhovoří o firmách a jejich lídrech, téma se často stočí k motivaci a způsobu vedení lidí. Proto se stejným směrem vydalo jeho podnikání. "Minimálně polovina výkonu firem je dána postoji a chováním lidí, kteří je tvoří. Právě jim dlužíme kvalitnější vhled do zmíněných vztahů, jak pro zvyšování prosperity, tak pro jejich osobní růst," říká.
Podnikáním v tomto oboru si vynahradil dluh z ČSOB. Popisuje, že podobný postup práce s lidmi zkoušeli v bance před pár lety. "Neměl jsem dost trpělivosti a lídrovské diplomacie, abych kolegy v bance k pokračování přesvědčil. Po pauze, a myslím, že zaslouženém odpočinku od exekutivní role, jsem se proto rozhodl vstoupit do podnikání na vlastní účet," vysvětluje.
Sportovec a na první pohled "asketický" manažer reprezentuje typicky anglosaský model postupného přechodu do manažerského důchodu. V bance je v roli poradce, ve svém podnikání pomáhá firmám zvyšovat jejich výkon díky co nejlepšímu využití jejich zaměstnanců.
Z ČSOB ho zatím nic nežene. "Dokud budu belgickým akcionářům prospěšný, budu tu," říká. Akcionáři jsou zjevně s jeho letitým výkonem spokojení. Pavel Kavánek si udržel post šéfa banky po jejich příchodu v roce 1999. Pak postupně rostl jeho vliv a "hodnost" v rámci celé skupiny. Banku výrazně posílil převzetím IPB a směroval ji k další expanzi. Dokázal ji provést obdobím krize. Postupně se ČSOB stala zdrojem podstatné části zisku celé skupiny KBC.
V roce 2014 předal Pavel Kavánek nejvyšší post v ČSOB svému kolegovi z belgické skupiny KBC Johnu Hollowsovi a zasedl na méně viditelném místě v dozorčí radě. Od té doby se věnoval mimo jiné budování své firmy Sinequanon, rodině i určité sebereflexi. Když se ptám, jestli by v čele jedné z trojice největších bank v České republice udělal něco jinak, naznačuje, že by dal přednost méně autokratickému modelu vedení. "Podporoval bych více rozhodnutí tam, kde je největší hustota informací. Chtěl bych ustoupit od cílů, plánů a kontroly plnění," říká. To dnes ostatně často radí i ostatním manažerům.
Pravidelné cestování do Belgie na setkání v rámci KBC a bankovních asociací už bylo podle něj náročné. Ani po svém odchodu z čela ČSOB se ale neoddává klidu domova. V létě byl pořád na cestách, i mimo Česko. Globální přesah má také jeho nové podnikání. Svou firmu založil v Londýně se zahraničními partnery, například z Jihoafrické republiky.
Jsou to dva roky, co jste skončil ve funkci generálního ředitele ČSOB. Jak se vám od té doby přeskupil život?
Mám velikou volnost ve výběru témat a aktivit. Paleta mých kontaktů a činností je rozmanitější. Od štípání dříví až po účast v různých správních radách a v navigaci mého podniku.
Na focení jste dorazil s kajakem a kolečkovými běžkami. Přibyly vám za dva roky nějaké aktivity?
Více se věnuji koníčkům a provozuji s kamarády různé kombinace: plavba na staré plachetnici a skialpinistické lyžování za polárním kruhem, tradiční kombinaci "kolo-víno" na Moravě nebo "kolo-loď" v Chorvatsku. Třeba ještě propojíme kolo s divokou vodou. Tak jak se proměnila moje bankovní role na nevýkonnou, tak i všechny sporty nadále provozuji zcela nevýkonně. Účast a zážitek je více než výkon! Když mám chuť, tak se i nudím, třeba na skále! Nebo medituji.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později