Česko nemá bohaté zásoby nerostných surovin, takže ekonomiku mohou táhnout hlavně dobré nápady. "Lidský kapitál je důležitým zdrojem ekonomického růstu země," říká Jakub Fischer z VŠE, který dlouhodobě pracuje s talentovanými studenty. Upozorňuje, že Česko má v této oblasti značné rezervy. "Chybí systémová podpora práce s talentovanými žáky," říká Fischer. Podle něj nikdo nepochybuje o tom, že je potřeba pracovat se znevýhodněnými dětmi, ale stejná péče by se měla věnovat i nadaným. To se však neděje. Podle údajů ministerstva školství letos míří v souvislosti s inkluzí na vzdělávání žáků se zdravotním postižením skoro miliarda korun. Do podpory nadaných Česko investuje přes 80 milionů korun.

"Učitel ve třídě musí pomáhat slabým žákům, aby se stali průměrnými. Na nadané mu většinou nezbývá čas," upozorňuje Stanislav Medřický, předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku (Amavet), která v Česku pořádá vědecké soutěže. Ale i talentovaní žáci podle něj vyžadují speciální přístup. "Kdyby měl Jaromír Jágr jen dvě hodiny tělocviku týdně, nikdy by se nestal špičkovým hokejistou," podotýká Medřický. A upozorňuje, že v Česku chybí také ucelený systém vyhledávání nadaných.

Nejlepší recepty pro vylepšení systému podpory nadaných vycházejí většinou z praxe. Proto týdeník Ekonom přináší příběhy studentů, kteří už v mládí přišli s nadějnými vynálezy a dnes mají vlastní firmy nebo excelují ve vědě. Jejich zkušenosti ukazují, kde má český systém podpory nadaných dětí slabiny. Naznačují také, jak se jich zbavit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.