Podnikatelé v Praze v nejsou příliš ochotní riskovat. Navíc téměř nespolupracují s vědci a univerzitami, přestože jich je v metropoli mnohem více než ve zbytku republiky. Chybí také cílená podpora byznysu ze strany města. K takovým závěrům nyní dospěli experti z německého Fraunhoferova institutu, kteří rok analyzovali fungování Prahy a srovnávali ho s dalšími metropolemi.

Mimo jiné i výsledky analýzy německých odborníků donutily metropoli k větší aktivitě ve vztahu k byznysu. A tak se nyní situace v Praze začíná obracet k lepšímu. Jedním z prvních konkrétních kroků bylo založení oddělení strategie a podpory podnikání.

To už v březnu v paláci Adria spustilo inkubátor Prague Startup Centre, kde se budou začínající firmy rozvíjet s podporou města. "Poskytne jim zázemí, mentoring, podporu při rozvoji podnikatelského nápadu, a to i při expanzi do ciziny," popisuje Jan Dobrovský, vedoucí oddělení strategie a podpory podnikání pražského magistrátu.

Už při prvním výběru letos v únoru zájem třikrát překročil kapacitu inkubátoru. S podporou města se nyní rozvíjí třeba společnost BattSwap, jejíž vynález umožňuje vyměnit baterii v elektromobilu za půl minuty, aniž by řidič musel vystoupit z auta. Jinak se podporu získaly hlavně softwarové projekty. V září porota složená z investorů a podnikatelů vybere další nadějné začínající firmy.

Čerstvou novinkou je sázka metropole na vesmírný byznys. V Praze má své inovační centrum otevřít ESA. Bude podporovat začínající podniky využívající kosmické technologie pro běžné účely. Praha na vznik centra přispěje více než 22 miliony korun, stejná částka přiteče z ESA. Půjde o vůbec první podobný akacelerátor ve střední a východní Evropě.

"Projekt už schválilo zastupitelstvo, nyní CzechInvest ještě vyjednává finální podmínky s ESA," říká Dobrovský. Za pár dní či týdnu by si tak převádění vesmírných technologií do praxe mohly vyzkoušet první firmy z metropole.

* Jak se podařilo Brnu přilákat tolik zajímavých firem?

* V čem za ním zaostává Praha?

* A jak se může situace změnit?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související