Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Český vývoz do KLDR loni poklesl na historické minimum a přiblížil se k nule. Donedávna však existovala šance na jeho oživení. Uvažovalo se o vyslání podnikatelské delegace v době, kdy se v KLDR bude konat nějaký mezinárodní veletrh.

Několik českých firem se opakovaně pokouší vstoupit na tamní trh a jiné mají zájem o dovoz zboží, takže někteří členové Hospodářské komory účast na misi zvažovali. Jenže cesta do východní Asie je nákladná. Podmínkou proto bylo, aby z podnikatelské výpravy kynuly naděje na nějaké výsledky. Za současné situace již přitom není pravděpodobné, že by se mohly dostavit.

Poslední početnější česká podnikatelská mise navštívila Severní Koreu v roce 2007. Tvořili ji hlavně zástupci výrobců obráběcích strojů. Právě strojaři také později hledali v KLDR individuální možnosti další spolupráce, protože tam viděli překvapivě vyspělé technologie.

V roce 2013 pak došlo k události, jež poznamenala veškeré další vztahy. Celníci zakročili proti dovozu několika strojů z KLDR a zásilka proto nebyla zaplacena. Podle českých úřadů bylo nutné takto postupovat, protože stroje byly v KLDR vyrobeny dceřinou firmou podniku, na kterou se vztahují sankce OSN.

Severokorejská strana naproti tomu od tohoto "incidentu" tvrdí, že Česká republika není korektním obchodním partnerem. Ale zatímco český export do KLDR loni klesl téměř na nulu, import z KLDR činil zhruba 286 milionů korun.

České firmy dovážejí ze severu Korejského poloostrova zejména zařízení pro telekomunikace, elektrické přístroje, textil a spotřební zboží. I tyto obchody však mohou být v ohrožení. Start rakety a jaderný test totiž vedly Jižní Koreu k odpojení klíčové průmyslové zóny Kesong, ve které pracovalo přes 50 tisíc Severokorejců, od dodávek elektřiny.

Soul z této zóny zároveň stáhl do vlasti všechny své experty. Severokorejské hospodářství tak už drží nad vodou jen obchod s Čínou, Peking však na nevyzpytatelného diktátora Kim Čong-una nahlíží se vzrůstající nedůvěrou.

obalka Ekonom 2016 8Bližší informace o českém obchodu s KLDR a tamní hospodářské situaci najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.
Související