Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Úřady a další instituce v Česku dávají k dispozici stále více informací a dat. Ale nestačí jen vše podstatné "hodit na web". Je potřeba zveřejňovat informace v datově čitelných formátech, jako takzvaná otevřená data.

Když zájemce například nahlíží do katastru nemovitostí, může si vyhledávat jednotlivé parcely. Ale nemůžete už zadat složitější dotaz, který by například vyhledal všechny parcely jednoho vlastníka.

Na práci s otevřenými daty tak mohou vydělávat firmy vytvářejcí chytré aplikace, které často dovedou "nakopnout" byznys.

Nejlepší tuzemské aplikace využívající otevřené informace získaly nyní ceny v soutěži Společně otevíráme data, kterou pořádá Fond Otakara Motejla. Zvítězil projekt Supervizor, za kterým stojí trojice zaměstnanců ministerstva financí. Přehlednou formou představuje informace o hospodaření resortu. Výdaje rozčleňuje podle oblastí a uživatel se může snadno proklikat až jednotlivým fakturám.

"Rozhodně není běžné, aby ceny za softwarový projekt získávaly státní úřady či ministerstva. Tato aplikace zaměstnanců ministerstva financí je tedy velmi milým překvapením," okomentoval úspěch vítěze předseda odborné poroty a ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Stříbrnou příčku obsadila aplikace HejbejBrnem. Pro organizaci Nesehnutí ji vyvinuli pracovníci a studenti informatiky z Mendelovy univerzity. Obyvatelé Brna díky ní získávají aktuální informace využitelné pro snadnější pohyb ve městě, ať již na kole, autem, městskou dopravou či pěšky. Dozví se o uzavírkách či stavu ovzduší. A veřejnost také může prostřednictvím aplikace posílat své podněty a náměty na zlepšení.

Na třetím místě soutěže skončila mapová aplikace společnosti Geosense. Ta v podstatě přenáší data na mapové podklady a usnadňuje správu majetku, zde konkrétně v městské části Prahy 17 . Uživatelé se dostanou k detailním a přehledným informacím o možném využití území či o záplavových oblastech.

Máte ve svém okolí starou nebo funkční fabriku a zajímá vás jaké škodliviny produkuje? V přehledné mapě si to vyhledáte s pomocí aplikace Znečišťovatelé pod lupou. Vytvořil ji Vojtěch Staněk z Gymnázia PORG a získal za ni studentskou cenu. Web využívá data ministerstva životního prostředí a převádí je do stravitelnější podoby.

Cenu Fondu Otakara Motejla určenou aplikaci, která přispívá k větší transparentnosti a efektivitě veřejné správy, si odnáší projekt Hlidame.je. Pod dohledem jsou politici. Počin nevládních organizací KohoVolit.eu a Evropské hodnoty občanům umožňuje sledovat aktivity českých zástupců v Evropském parlamentu a Radě Evropské unie.

Související