Přestože proroctví klamou, výchozím bodem, na němž se shodneme, by měla být klesající očekávání. Institut sociálního výzkumu společnosti Ipsos MORI přiléhavě píše: "Ve velké části Západu se vytratil předpoklad automaticky lepší budoucnosti pro příští generaci."
Oswald Spengler v roce 1918 vydal Zánik Západu. Dnes jsou slova "zánik" či "soumrak" tabu. Politici se jim vyhýbají a hovoří raději o "výzvách", zatímco ekonomové se drží "sekulární stagnace". Jazyk se mění, ale projevuje se totéž přesvědčení, že západní civilizace žije ve vypůjčeném čase (a za vypůjčené peníze).
Proč by tomu tak mělo být? Obecně vžitý názor to považuje za reakci na stagnující životní úroveň. Přesvědčivější zdůvodnění, prosakující do uvažování veřejnosti, má ovšem za to, že Západu se po pádu SSSR nepodařilo vytvořit bezpečné mezinárodní prostředí pro zachování jeho hodnot a způsobu života. Nejnaléhavějším příkladem tohoto nezdaru je propuknutí islamistického terorismu. Sám o sobě je terorismus stěží existenční hrozbou. Katastrofické je ovšem zhroucení státních struktur v mnoha zemích, z nichž teroristé pocházejí.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později