Přestože proroctví klamou, výchozím bodem, na němž se shodneme, by měla být klesající očekávání. Institut sociálního výzkumu společnosti Ipsos MORI přiléhavě píše: "Ve velké části Západu se vytratil předpoklad automaticky lepší budoucnosti pro příští generaci."

Oswald Spengler v roce 1918 vydal Zánik Západu. Dnes jsou slova "zánik" či "soumrak" tabu. Politici se jim vyhýbají a hovoří raději o "výzvách", zatímco ekonomové se drží "sekulární stagnace". Jazyk se mění, ale projevuje se totéž přesvědčení, že západní civilizace žije ve vypůjčeném čase (a za vypůjčené peníze).
Proč by tomu tak mělo být? Obecně vžitý názor to považuje za reakci na stagnující životní úroveň. Přesvědčivější zdůvodnění, prosakující do uvažování veřejnosti, má ovšem za to, že Západu se po pádu SSSR nepodařilo vytvořit bezpečné mezinárodní prostředí pro zachování jeho hodnot a způsobu života. Nejnaléhavějším příkladem tohoto nezdaru je propuknutí islamistického terorismu. Sám o sobě je terorismus stěží existenční hrozbou. Katastrofické je ovšem zhroucení státních struktur v mnoha zemích, z nichž teroristé pocházejí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.