Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Podle nejmenovaného zdroje se banka domnívá, že odvolání má jiný než ekologický účel. Vyřízení odvolání Magistrátem hl. města Prahy a případná správní žaloba může stavbu odsunout odhadem o dva roky.

Druhá budova ústředí ČSOB měla stát v pražských Radlicích už za dva roky. Tento termín se však podle zjištění Ekonomu nejspíš nestihne. Proti územnímu rozhodnutí o stavbě se v létě odvolalo Občanské sdružení zelené Čechy. Podle interních zdrojů z ČSOB, která odmítla věc oficiálně komentovat, je pro ni kauza nadmíru citlivá. Banka se totiž obává, že odvolání může vést ke zpoždění stavby až o několik let.

Podle nejmenovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, se investor i generální dodavatel stavby, společnost Hochtief CZ, domnívají, že spolku nejde o ekologii, ale svým jednáním sleduje jiný, neznámý cíl. Investorovi se sdružení nepodařilo kontaktovat. Spolek navíc neznají ani ekologové, ani úředníci.

Jako "účelové" působí odvolání i na místostarostu Prahy 5 Lukáše Budína (SZ). K samotnému projektu nové budovy ČSOB ani k místu, kde má vyrůst, podle něho městská část Praha 5 nemá výhrady. Sám Budín se přitom ještě donedávna angažoval v platformě občanských sdružení s názvem Za pět a některé developerské záměry pro Prahu 5 hlasitě kritizoval.

 

 

Paradoxní je, že kritice čelí kancelářská budova, kterou odborníci označují za jednu z "nejzelenějších" v Česku. Tepelná čerpadla využívající geotermální energii z vrtů zásadně zredukují závislost objektu na vnějších zdrojích. Dalším ekologickým prvkem budovy má být zpětné využívání dešťové vody či vody ze sprch. Projekt rovněž počítá s parkováním až stovky jízdních kol.

Nové ústředí ČSOB má stát v těsné blízkosti devět let starého sídla banky v Radlickém údolí. Má pojmout 1400 pracovníků a přesunout se do ní mají útvary z jiných částí Prahy i některé dceřiné společnosti. ČSOB se již na stěhování některých svých zaměstnanců do nové budovy připravuje a postupně se dotčených nemovitostí zbavuje.

obalka Ekonom 2015 48- Kdo stojí za Občanským sdružením zelené Čechy?

- Na čem staví své odvolání?

- A jaké typy lidí obvykle napadají stavební projekty a proč?

Více o kauze plánované centrály ČSOB a pozadí odvolávání se proti územním a stavebním řízením si přečtěte v novém čísle Ekonomu. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.

Související