Zatím čtyři vědci působící v Česku získali letos na podzim štědré granty od Evropské výzkumné rady (ERC). Zdejším odborníkům se tradičně dařilo v přírodních vědách, kromě toho letos poprvé zabodovali i v ekonomii nebo v právu.

Právník David Kosař z Masarykovy univerzity získal téměř čtyřicet milionů korun. Využije je k tomu, aby zkoumal, jaký vliv má dělba moci má nárůst soudcovské samosprávy. Chce porovnávat různé způsoby jmenování a povyšování soudců. Kosař je jedním z mála právníků, kteří u ERC uspěli a vůbec prvním z Česka.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSCna číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Lidskou nepozornost, kterou využívají třeba politici, chce zase zkoumat ekonom Filip Matějka z CERGE-EI, což je společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy. Na svou práci nyní získal 30 milionů. Kromě teoretického bádání chce poznatky otestovat i v praxi. "To mě zajímá víc a víc," říká Matějka.

Zhruba 38 milionů korun získal Milan Vrábel z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věc ČR. Bude vyvíjet syntetické molekuly, které by jednou mohly posloužit jako léčiva. Stejnou částku získal i další chemik. Michael J. Bojdys z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy chce vytvořit materiál budoucnosti, jenž by nahradil křemík.

A oba chemiky spojuje ještě jedna věc. Ačkoliv se zde nenarodili, vybrali si Českou republiku jako vhodné místo pro své bádání. Milan Vrábel pochází se Slovenska a Michael Bojdys je Němec, který se narodil v Polsku. A to je dobrá zpráva o stavu českých laboratoří.

Související