Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Hypotéky začínají plíživě zdražovat, úrokové sazby rostou o setiny procent. Bydlení na úvěr už levnější nebude. Tolik tvrzení analytiků, kteří zkoumají průměrné úrokové sazby nabízené bankami u hypotečních úvěrů. Například podle serveru Hypoindex, který vývoj podmínek u hypoték sleduje, se úrokové sazby v srpnu zvýšily na 2,11 procenta z červencových 2,08 procenta.

Jedna věc jsou ovšem teorie, tabulkové sazby, průměrné úroky nebo výpočty s hypoteční kalkulačkou, druhá věc pak praxe a tvrdý konkurenční boj bank o klienty. Jak zjistil týdeník Ekonom při osobních návštěvách bank, s růstem úrokových sazeb to vůbec není tak žhavé, jak udávají statistiky.

U desítky finančních institucí poskytujících největší počty hypoték se při testu podařilo vyjednat často lepší podmínky, než jaké banky hlásaly na svých webech. Chybou může být, že klienti bank dostatečně nevyjednávají.

Zadání testu Ekonomu pro hypoteční specialisty bank bylo v polovině letošního října stejné jako při podobném vyjednávání o hypotékách letos v lednu: pořízení staršího bytu 3+1 na okraji Prahy, kde kupujícím byl mladý manželský pár s jedním malým dítětem a příjmy manžela 40 tisíc korun hrubého.

Rodina chtěla půjčit dva miliony na byt s hodnotou 2,5 milionu, a to na 20 let. Výsledek? Na hypotéku redaktoři Ekonomu za těchto podmínek nedosáhli pouze ve Fio bance, která vyžadovala vyšší příjmy. Všechny ostatní finanční instituce by hypotéku bez problémů poskytly. A to v drtivé většině případů dokonce s výhodnější úrokovou sazbou než na začátku letošního roku. Podmínky se však lišily.

obalka Ekonom 2015 43- Jaké nabídky v bankách redaktoři Ekonomu dostali?

- A na co si dát při sjednání hypotéky pozor?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.

Související