Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Vydané dluhopisy za 79 miliard korun, úvěry od bank za 58,5 miliardy korun, dále úvěry od nebankovních institucí, kontokorentní a revolvingové úvěry. Tak vypadá ve stručnosti přehled závazků nejzadluženější soukromé podnikatelské skupiny v Česku.

Tou je Energetický a průmyslový holding, zkráceně EPH, vedený Danielem Křetínským. Jeden z nejbohatších Čechů, který v červenci oslavil čtyřicáté narozeniny, vlastní EPH spolu s Patrikem Tkáčem a skupinou manažerů ze slovenské J&T Private Equity Group.

Vysoké zadlužení, které podle zjištění týdeníku Ekonom dosahuje více než 140 miliard korun, je daní za raketový růst celého holdingu. Ten začínal před šesti lety od nuly, dnes jeho tržby převyšují 100 miliard korun ročně.

Tak vysoký dluh nikoho jiného z českých a slovenských miliardářů netíží. Třeba koncern Agrofert vlastněný Andrejem Babišem, který výší tržeb překonává EPH, ke konci loňského roku dlužil "jen" 23 miliard korun.

Křetínskému nemůže v této kategorii konkurovat ani realitní magnát Radovan Vítek. Jeho skupina CPI vykázala ke konci června závazky v podobě úvěrů a dluhopisů v celkové výši 51 miliard korun.

Navzdory vysokému dluhu Křetínského a Tkáčova skupina dál expanduje. Od počátku roku se jí podařilo získat elektrárny v Anglii a Itálii, teplárny v Budapešti, na domácí půdě zvládla posílit své pozice i v oblastech železniční dopravy, odpadového hospodářství i on‑line prodeje.

Ovšem nejvyšší manažer a stratég EPH právě chystá ještě nákladnější nákupy.

obalka Ekonom 2015 37- O jaké firmy má šéf EPH zájem?

- Jak si EPH vede ve srovnání s ČEZ?

- A proč investuje do médií?

Týdeník Ekonom se podíval pod drobnohledem na podnikatelské aktivity Daniela Křetínského. Velké téma najdete v aktuálním čísle. Koupit si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související