Stuttgart za poslední roky raketovým tempem rozšířil svou rodinu kompaktních luxusních aut. Nejdříve se objevil malý hatchback Mercedes-Benz A, následovaný sedanem CLA a crossoverem GLA.

Před nedávnem vyrazil na silnice pohledný kombík CLA Shooting Brake, který se minimálně z hlediska designu povedl na jedničku. Nízká silueta střechy splývavě přecházející do zádi je nejen pěkná, ale také přináší výhodu v podobě nízkého aerodynamického odporu. Zejména v nejsilnějším provedení 45 AMG to řidiči ocení při extrémně vysokých rychlostech.

Úpravu testovaného modelu totiž Mercedes svěřil do rukou své dílny v Affalterbachu, která je známa pod označením AMG. Tamní technici pak pod kapotu dodali vůbec nejsilnější benzinový čtyřválec, který na světě existuje. Díky dvojitému přeplňování má dvoulitr výkon těžko uvěřitelných 380 koní.

Na takovou sílu je totiž obvykle potřeba minimálně přeplňovaného šestiválce. Aby bylo auto snadno ovladatelné, motor vysílá své stádo na všechna čtyři kola pomocí systému 4Matic. Navíc pod dohledem speciální automatické převodovky AMG Speedshift se sedmi rychlostmi a dvěma spojkami. Měla by zaručit bleskové přeřazení bez zbytečné ztráty tahu. Vše je pečlivě propracované, což potvrzuje už tradiční vlastnoruční podpis zodpovědného pracovníka na krytu motoru.

Technické parametry

Mercedes-Benz CLA 45 AMG Shooting Brake 

Motor: zážehový dvakrát přeplňovaný čtyřválec 

Objem: 1991 ccm 

Výkon: 265 kW (380 k) 

Toč. moment: 450 Nm 

Zrychlení 0-100 km/h: 4,3 s 

Max. rychlost: 250 km/h 

Komb. spotřeba: 7,1 l/100 km 

Rozměry: 4630 x 1777 x 1435 mm 

Cena: 1 452 000 korun

Opravdu, usazení za volant ani vzdáleně nepřipomíná běžná praktická kombi, spíše kokpit malého sporťáku. Atmosféru podtrhují přísně tvarované sedačky, které tělo řidiče a spolujezdce obejmou tak, aby v zatáčkách příliš nepodléhalo odstředivé síle. A to je určitě potřeba. CLA 45 AMG totiž dokáže ve sportovním režimu vystřelit z nuly na stovku za 4,3 sekundy, což je hodnota odpovídající třeba Porsche 911 Carrera S.

Vzhledem k tomu, že maximum točivého momentu o hodnotě 450 Nm je rozprostřeno široko mezi otáčky (2250 až 5000 ot./min.), může se auto pochlubit extrémně dobrou dynamikou také ve vyšších rychlostech. Kdyby nezasáhl omezovač ve 250 km/h, snadno by tuto hodnotu Mercedes překonal. Ještě ve 180 km/h totiž zabírá velmi citelným tahem.

Podvozek je logicky naladěn na tužší notu, ale ani s velkými koly (základem je 18 palců) s nízkoprofilovými pneumatikami nejde o typické trpitelské auto, které sice předvádí sportovní svezení, ale pro každodenní provoz je nepoužitelné.

Občas se sice může dostat do problémů, to když řidič přehlédne nebezpečně velký výmol, o kterém dává náprava pořádnou ránou znát, celkově je ale nastavení natolik odladěné, že s CLA 45 AMG Shooting Brake by nemělo být problémem ani každodenní cestování.

Přitom v zatáčkách se vyloženě vyžívá. Pohon všech kol ho totiž podporuje v držení čisté stopy a široké gumy potěší dobrou přilnavostí. O limitu informuje jemné naznačení nedotáčivosti, do této situace se ale řidič nedostane tak často.

Dobrou zprávou pro řidičské nadšence je i fakt, že ačkoliv jde jen o přeplňovaný čtyřválec, umí ve sportovním režimu zahrát zajímavé melodie. Vděčí za to velkým výfukům, které klapkami podpoří i občasné vyprsknutí při podřazení. 

Zážitek je díky tomu celistvý. Vzhledem k tomu, že Mercedes k dovádění zláká každého, kdo za jeho volant usedne, je potřeba počítat s vyšší spotřebou. Při testu týdeník Ekonom jezdil za 13 litrů benzinu na 100 kilometrů, což rapidně snížilo i dojezd.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

U kombi se přece jen sluší zmínit užitečnost. CLA Shooting Brake je příslušníkem kompaktního segmentu, a tak je potřeba počítat s trochu stísněnějšími podmínkami ve druhé řadě sedadel. Obzvlášť se sportovními sedadly. Elektricky výklopné páté dveře odhalí kufr s kapacitou 495 litrů, což je na tuto kategorii dobrá hodnota.

Jen je potřeba počítat s menším nákladovým prostorem, toto auto přece jen nevzniklo kvůli stěhování nábytku. Naopak, je dobrým kompromisem, když řidič hledá možnost, jak si užít za volantem, aniž by si musel pořizovat speciální auto jen na víkendové dovádění. V závěru se totiž i s CLA Shooting Brake dá vyrazit na cestu s rodinou, ačkoliv jeho záď zdobí písmena AMG. Tomu ostatně odpovídá i cena.

Související