Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Materiály od analytiků banky Natixis se vyplatí sledovat. Na rozdíl od řady takzvaných analytiků, kteří opakují triviální poučky typu "když zdraží ropa, tak zdraží benzin", přicházejí s řadou originálních myšlenek.

Analytici Natixisu naznačují, že útlum průmyslu je pro mnoho evropských zemí celkem pohodlné řešení. Stejně nemají dostatek kvalifikovaných dělníků a techniků pro průmysl, dovoz hotových výrobků z Asie navíc vychází levněji. I proto je inflace blízko nule. Díky omezování těžkého průmyslu se vlády mohou následně chlubit úspěchy v oblasti snižování emisí oxidu uhličitého (tedy aspoň v Evropě, emise do vzduchu vypustí někdo jiný na jiném kontinentu).

Hlavní obětí těchto trendů jsou země závislé na vývozu komodit – ropy, plynu i kovů. Další na řadě bude Čína, která se pro průmyslovou produkci stává příliš drahou lokalitou. Konkurovat jí stále více budou levnější země jako je Indie, Bangladéš, Filipíny a Vietnam. Příznaky konce ekonomického růstu Číny lze právě v těchto týdnech sledovat v přímém přenosu.

Škoda, že chybí výhled, kam západní země s tímto přístupem dospějí. Bude západní Evropa (nové členské země EU včetně Česka jsou jiný příběh, tady naopak průmyslová výroba roste) prosperovat díky dovozu levných surovin a hotových výrobků a uživí ji pouze sektor služeb? Nebo se tento model ukáže jako neživotaschopný a skončí to zhroucením mnoha evropských zemí? Na odpověď si budeme muset pár let počkat.

Související