Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Chvíli to vypadalo, že se Češi snad chtějí zbavit pověsti národa chatařů a chalupářů. Masivním odprodejům jejich oblíbených letních i zimních "letovisek" s postupným odchodem krize ale odzvonilo a lidé začali oprašovat své ztracená renomé. Podle realitních kanceláří se poptávka po chatách nebo chalupách v některých lokalitách letos zvýšila ve srovnání s předchozími lety o 30 procent.

A s poptávkou rostou i ceny. Ty během krize spadly v průměru o 15 procent, někde dokonce skoro o třetinu. Zatím se pohybují zhruba 10 procent pod předkrizovou úrovní, přičemž pozvolný cenový nárůst se předpokládá i v následujících letech.

Několik let útlumu změnilo možnosti a požadavky Čechů. Tradiční Krkonoše nahradily Krušné hory, Velkým Karlovicím na Zlínsku se začalo přezdívat "valašský Špindl" a lidé začali víc přemýšlet, jak na koupi rekreační nemovitosti vydělat. Lipno nad Vltavou, ale i Třeboň, to jsou lokality, kde si nyní hromadně kupují apartmánové byty nejen s vidinou rekreace, ale i solidních výdělků z pronájmu.

"Češi už nechtějí rekreační domky s příliš velkými pozemky. Bohatě jim stačí šest set až osm set metrů čtverečních. Nechtějí přijet na chatu nebo chalupu a celý víkend sekat zahradu, chtějí především odpočívat a věnovat se svým koníčkům," vysvětluje majitel tří poboček realitní kanceláře Remax Pavel Hassman.

Právě zájmové skupiny cílí na konkrétní lokality. Rekreační nemovitosti si pak hledají nejlépe s dojezdem do hodiny od bydliště. Pro pražské jachtaře a rybáře jsou nejžádanějšími místy Slapy nebo okolí Berounky či Sázavy. Například v chatové oblasti Slapy se dá srubová chatka pořídit od 570 tisíc korun. Na své si zde přijdou ale i náročnější zájemci, nově zrekonstruované chaty je přijdou na 2,5 až 3 miliony. Koupit se zde dají také luxusní novostavby a to za zhruba čtyři miliony korun.

Brňané opustili lokality v bezprostřední blízkosti jihomoravské metropole a v současné době se nejvíce zajímají o chaty a chalupy v okolí Vranovské přehrady. Malé chatky se zde dají pořídit za cenu o více než 10 procent nižší než před krizí. V průměru se pohybují okolo 650 tisíc korun. Zrekonstruované chaty a chalupy přijdou na víc než milion korun.

Řada lidí nadále touží po klasické chalupě v horách. Často ale nakonec narazí na nedostatek financí nebo už žádné chalupy na prodej v jimi vybrané lokalitě nejsou. Příkladem může být třeba Bedřichov v Jizerských horách, kde si na koupi a následnou rekonstrukci musí lidé vyšetřit nejméně dva miliony korun. Pokud ovšem vůbec nějaký objekt seženou. Podobně je tomu třeba i v Beskydech. Zejména Čeladná a okolí jsou v současné době masově vyhledávaným místem pro koupi "víkendového sídla".

Češi nezapomínají ani na oblíbené Krkonoše. Hitem už nejsou chalupy, ale apartmány, které se dají za slušnou cenu pronajmout. "Ti, kteří si chtěli koupit apartmán ve Špindlerově Mlýně, již tak udělali před deseti lety. V současné době je poptávka zaměřena spíš na Pec pod Sněžkou," říká Hassman z Remaxu.

Na rozdíl od Špindlerova Mlýna se v Peci staví apartmánové komplexy, které jsou přímo určeny pro následný pronájem. Zpravidla to probíhá tak, že si nový majitel rezervuje několik termínů v roce, kdy chce apartmán používat pro vlastní potřebu. Ve zbylých termínech jej pak pronajímá turistům, přičemž o úklid a údržbu se stará servisní firma.

obalka Ekonom 2015 32 33- Ceny jednopokojových apartmánů v Peci pod Sněžkou začínají na 1,8 milionu korun, přičemž výnosy z pronájmů se pohybují mezi čtyřmi a sedmi procenty za rok.

- Jaké jsou další nejžádanější lokality, kde si Češi pořizují chaty, chalupy nebo rekreační byty?

- Kolik v těchto vybraných oblastech nemovitosti stojí?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 6. srpna. Koupit si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung. 

Související